reklama

V prohlášení Pentagonu se uvádí, že rakovinu se podařilo odhalit ještě začátkem prosince. Její léčbu podstoupil 22. prosince, kdy absolvoval "minimálně invazivní chirurgický zákrok" zvaný prostatektomie, upřesňuje stanice CNN s odvoláním na lékaře.

"Rakovina prostaty byla diagnostikována včas a Austinova prognóza je vynikající," uvedl Pentagon s tím, že ministra museli po zákroku přesunout zpět na jednotku intenzivní péče pro komplikace včetně nevolnosti a silných bolestí břicha, kyčlí a nohou.

Spor o Austinův zdravotní stav už několik dní hýbe Spojenými státy. Bílý dům odmítl požadavky republikánů na odstoupení amerického ministra obrany Lloyda Austina kvůli zpožděnému informování o své hospitalizaci.

Prezident Joe Biden vyjádřil ministru Austinovi plnou důvěru, přičemž zdůraznil, že nejdůležitější je, aby se uzdravil a vrátil se do Pentagonu, uvedla tisková tajemnice Karine Jean-Pierrová.

Republikáni vyzvali Austina k rezignaci poté, co se ukázalo, že Biden ani Bílý dům nevěděli o jeho hospitalizaci včas. Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby prohlásil, že nemají žádné plány na odvolání Austina a zaměří se na posouzení platných služebních postupů, aby se zabránilo opakování podobné situace.

Kirby dále uvedl, že Austin se již vrátil ke svým pracovním povinnostem z vojenské nemocnice Waltera Reeda, avšak neposkytl další informace o ministrově zdravotním stavu.

Pentagon oznámil Austinovu hospitalizaci až v pátek večer, přičemž uvedl, že byl hospitalizován kvůli komplikacím po nedávném plánovaném lékařském zákroku. Tato informace ale byla zveřejněna s čtyřdenním zpožděním, což porušuje standardní služební protokol, zejména v době trvajícího konfliktu na Blízkém východě.

Austin za nedostatečné informování o své nedávné hospitalizaci kvůli komplikacím po chirurgickém zákroku přiznal odpovědnost.

Podle médií se Austin dostal do nemocnice 1. ledna, ale Pentagon s oznámením čekal až do pátečního večera. Týdeník Politico byl prvním médiem, které informovalo o Austinově hospitalizaci tři dny předtím, než byla zpráva zveřejněna.

Bílý dům nespecifikoval, kdy byl Biden informován, ale prezident vyjádřil plnou důvěru Austinovi. Televize NBC News uvedla, že ministr byl čtyři dny na jednotce intenzivní péče. Datum ukončení jeho hospitalizace zatím není známo, ale mluvčí ministerstva obrany uvedl, že v pátek večer Austin pokračoval v plnění svých povinností.