reklama

Dnes kvůli požárům vydaly varování také státy Jižní Austrálie a některé oblasti státu Viktorie.

Ve státě Jižní Austrálie, kde se teploty blíží 45 stupňům Celsia a vane vichr o rychlosti až 90 kilometrů v hodině, zuří v současné době 50 požárů. Do boje s nimi bylo nasazeno přes 600 hasičů. Na některých místech se oheň přiblížil k elektrickému vedení a místní elektrárenská společnost proto přerušila dodávky proudu pro více než 12.000 zákazníků. Nové požáry totiž často zaviní právě spadlé dráty vysokého napětí.

zdroj: YouTube

Jihoaustralské úřady vydaly varování před katastrofou, které se vyhlašuje za podmínek, kdy při vypuknutí požáru hasiči nejsou schopni s ohledem na povětrnostní podmínky dostat plameny pod kontrolu, napsala agentura Reuters.

Australští hasiči kromě toho bojují ještě s další stovkou požárů, které hoří na východním pobřeží země. Nejlidnatější australské město Sydney s pěti miliony obyvatel halí dnes druhým dnem oblak hustého dýmu. Zdravotnické úřady v úterý varovaly místní obyvatele, aby, pokud možno, nevycházeli ze svých domovů.

Na jižní polokouli se blíží léto a vydatnější, déletrvající déšť, který by smočil vyschlou půdu, podle meteorologů nepřijde v postižených oblastech Austrálie ještě několik měsíců. Krizový stav vyvolal debaty, zda země činí dostatek opatření proti klimatickým změnám.

reklama