Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Australský premiér se zastal podniku, které odměňuje očkované alkoholem

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Australský premiér Scott Morrison se dnes zastal melbournské restaurace, která sklízí kritiku za to, že nabízí očkovaným proti covidu-19 pivo, víno nebo tvrdý alkohol navíc. Podle Morrisona je to "projev dobrého srdce", úřad pro léčiva TGA je ale jiného názoru.

Hotel Prince Alfreda v Melbourne minulý týden začal nabízet zákazníkům, kteří se prokáží potvrzením o očkování, podle výběru navíc půllitr piva, nebo sklenici vína či tvrdého alkoholu. TGA ale poukázal na to, že existuje nařízení, jež zakazuje používat alkohol nebo tabákové výrobky jako motivaci pro braní léčiv.

Morrison nicméně v televizi prohlásil, že je to těžkopádný názor. "Očkovací program je v národním zájmu. Učiníme pár změn tak, aby se lidé o své vůli mohli rozhodnout pro dobře míněné pobídky," prohlásil premiér. Dodal, že si s TGA promluví ministr zdravotnictví Greg Hunt a pokusí se zmírnit přístup úřadu.

Austrálie patřila k zemím, jež se s pandemií vypořádaly dobře, ale zaostává v očkování jednak kvůli nedostatku vakcín, jednak kvůli nedůvěře občanů k očkování. V 25milionové zemi je plně naočkováno devět procent lidí. Imunizace poněkud zrychlila v poslední době, kdy velká města zaznamenala nový nástup nákazy.

Agentura AP připomenula, že v USA se k podnícení zájmu o očkování využívá nejen pivo, ale také loterijní losy nebo marihuana.

Problém s pomalým očkováním má také 125milionové Japonsko, kde aspoň jednu očkovací dávku dostala čtvrtina občanů. Země připravující se na olympijské hry vyhlásila v Tokiu a okolí už čtvrtý výjimečný stav a nepovolí v této oblasti přítomnost diváků na stadionech.

K omezením patří i požadavek zkrácení otevírací doby restaurací a zákaz podávání alkoholu. Tokijský podnik Kill Bill dnes ale oznámil, že se tím odmítá řídit a ponechá svou běžnou otevírací dobu, i když vláda za porušení omezení hrozí finančním postihem.

Restauraci, v níž v roce 2002 jedl tehdejší americký prezident George Bush s bývalým japonským premiérem Džuničiró Koizumim, a dalších asi 40 podniků řídí společnost Global-Dining. Její ředitel Kózó Hasegawa prohlásil, že jeho společnost bude "provozovat podniky jako obvykle a alkohol se v nich podávat bude".

Japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura ale ve čtvrtek řekl, že vláda bude naléhat na banky, aby potrestaly ty, kdo se novému nařízení nepodvolí. Hasegawa řekl, že je ministrovými slovy šokován. "Zdá se, že ve vládě panuje zmatek," prohlásil a dodal, že Nišimura zřejmě nezná ústavu. Dnes ministr vysvětlil, že neměl na mysli upírání půjček.

Témata:  Scott Morrison Austrálie očkování

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.