Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš kazí výročí sametové revoluce? CNN se pustila do českého premiéra

Andrej Babiš (ANO)
Andrej Babiš (ANO)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nedělní výročí sametové revoluce bude mít pro mnoho Čechů hořkosladkou příchuť. Tři desítky let po pádu komunistického režimu si lidé připomínají dramatický historický okamžik na pozadí obvinění potvrzených soudem, že jejich premiér spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Uvedla to dnes v komentáři ke shromáždění na pražské Letenské pláni americká televize CNN.

Demonstranti žádají rezignaci Andreje Babiše, konstatuje televizní kanál, který připomíná, že organizátoři z Milionu chvilek pro demokracii v minulých měsících uspořádali největší protesty od roku 1989. CNN uvádí, že i když mnoho Čechů s Babišem nesouhlasí a chce jeho odchod, premiér má i mnoho stoupenců. "Jeho populistická politika zahrnuje rozhodné odmítnutí návrhů Evropské unie na migrační kvóty. Byl jedním ze čtyř státníků, kteří v červnu odmítli návrh EU na snížení škodlivých emisí," konstatuje CNN.

V listopadu 1989 kráčeli Češi v ulicích s požadavkem na ukončení 40 let vlády komunistů. Teď někteří v České republice protestují znova, píše na svém webu německá rozhlasová stanice Deutsche Welle. "Časy se změnily, ale motivace je podobná," dodává.

Euforie listopadových dob se vytrácí. Mnoho Čechů jde znovu do ulic, tentokrát nikoli na protest proti vládě jedné strany, ale kvůli tomu, že politici s kořeny v předlistopadovém systému jsou znovu na vrcholu, píše se v článku, který upozorňuje na údajnou Babišovu spolupráci s StB a podporu komunistů, na níž je závislá jeho menšinové vláda.

"Chceme, aby si lidé pamatovali sametovou revoluci. Další revoluci neděláme, chceme chránit to, co se podařilo v roce 1989," citovala německá stanice jednoho z organizátorů dnešní demonstrace Benjamina Rolla.

O demonstraci na Letenské pláni v Praze píší i světové tiskové agentury. Americká AP uvedla, že je to druhý velký protest proti Babišovi, kterého demonstranti považují za hrozbu pro demokracii a český právní systém.

Německá DPA píše o statisícové účasti a "trvalém konfliktu zájmů multimiliardáře Babiše". "Mnoho Čechů si dnes klade otázku: co se pokazilo od sametové revoluce? Věřili, že se zbohatnutím se lidé automaticky stanou lepšími, ale to je mimo realitu," řekl německé agentuře biskup Václav Malý.

Podle agentury Reuters se dnes na Letenské pláni shromáždilo čtvrt milionu Čechů "proti předsedovi vlády a prezidentovi z obavy, že chtějí omezit demokracii". Agentura poznamenává, že Babiš a jeho populistická strana ANO jsou v Česku zdaleka nejpopulárnější, ale také nejvíce rozdělující silou. Babiš i prezident Miloš Zeman se podle Reuters oslav 30. výročí sametové revoluce spíše straní.

Témata:  Andrej Babiš 17. listopadu Česká republika CNN

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy