Scholz uvítal úsilí o silnější spolupráci Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severní Makedonie, Černé Hory a Srbska. Podle kancléře je po ruském útoku na Ukrajinu integrace ještě důležitější. "Evropa je kompletní jen se západním Balkánem," řekl Scholz. "Šest zemí západního Balkánu patří ke svobodné a demokratické části Evropy," dodal. Blahobyt a stabilitu tohoto regionu přitom podle něj nelze vnímat odděleně od zbytku Evropy.

Podle DPA mají země podepsat dohody o vzájemném uznávání osobních dokladů, univerzitních diplomů a výučních listů. Jednat se má také o energetické krizi a reformě a lepším propojení jednotlivých energetických sektorů. Německo a EU jsou ochotny pomoci, uvedla DPA.

Scholz dnes vyzval k zesílení úsilí o integraci Balkánu do EU, započatého před 20 lety. "Je naším úkolem tyto sliby uvést ve skutečnost," zdůraznil kancléř. "Ruská brutální útočná válka proti Ukrajině nás nutí držet pospolu a bránit svobodu Evropy," dodal kancléř. Vyzval také k překonání regionálních konfliktů.