Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Balkánské státy náleží k demokratické Evropě, uvedl Scholz

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Balkánské státy patří k demokratické Evropě. Zdůraznil to dnes v Berlíně podle agentury DPA německý kancléř Olaf Scholz na úvod setkání s vrcholnými představiteli šesti balkánských zemí, které usilují o vstup do EU, ale jsou v různých fázích přijímacího procesu. Summitu se účastní i předseda Evropské rady Charles Michel či šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Scholz uvítal úsilí o silnější spolupráci Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severní Makedonie, Černé Hory a Srbska. Podle kancléře je po ruském útoku na Ukrajinu integrace ještě důležitější. "Evropa je kompletní jen se západním Balkánem," řekl Scholz. "Šest zemí západního Balkánu patří ke svobodné a demokratické části Evropy," dodal. Blahobyt a stabilitu tohoto regionu přitom podle něj nelze vnímat odděleně od zbytku Evropy.

Podle DPA mají země podepsat dohody o vzájemném uznávání osobních dokladů, univerzitních diplomů a výučních listů. Jednat se má také o energetické krizi a reformě a lepším propojení jednotlivých energetických sektorů. Německo a EU jsou ochotny pomoci, uvedla DPA.

Scholz dnes vyzval k zesílení úsilí o integraci Balkánu do EU, započatého před 20 lety. "Je naším úkolem tyto sliby uvést ve skutečnost," zdůraznil kancléř. "Ruská brutální útočná válka proti Ukrajině nás nutí držet pospolu a bránit svobodu Evropy," dodal kancléř. Vyzval také k překonání regionálních konfliktů.

Témata:  Olaf Scholz

Aktuálně se děje

22. května 2024 11:04

Běloruské úřady provedly razie, zkonfiskovaly majetek stovek opozičních aktivistů

Běloruské úřady v úterý provedly razie a zkonfiskovaly majetek více než 200 opozičních aktivistů. Jde o nejnovější krok v rámci zásahu vlády proti disentu, který se konal u příležitosti opozičního "dne solidarity s běloruskými politickými vězni", informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy