Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Během návštěvy šéfa OSN dopadla do Kyjeva raketa. Rusko útok potvrdilo

Následky ostřelování Kyjeva ruskou invazní armádou
Následky ostřelování Kyjeva ruskou invazní armádou
Foto: FREE Photo Kolesnik Yevgeny / UNIAN

Rusko dnes potvrdilo, že ve čtvrtek provedlo raketový útok na Kyjev v době návštěvy šéfa OSN Antónia Guterrese, uvedla agentura AFP. Podle starosty ukrajinské metropole Vitalije Klička si nálet, při němž byl zasažen obytný dům, vyžádal nejméně jednu oběť. Rozhlasová stanice Rádio svoboda dnes oznámila, že při ostřelování zahynula její novinářka a producentka.

"Vysoce přesné letecké zbraně ruského letectva s dlouhým doletem zničily výrobní budovy raketového a kosmického podniku Artem ve městě Kyjev," citovala agentura Interfax z dnešního vyjádření mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek uvedl, že Rusové na Kyjev v době Guterresovy návštěvy vypustili pět raket. Podle serveru RBK Ukrajina část z nich sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana. Mluvčí generálního tajemníka v souvislosti s raketovým úderem uvedl, že Guterres je v šoku, nicméně v pořádku.

Zpravodaj deníku The Guardian uvedl, že závod Artem byl v době útoku prázdný, neboť byl vyklizen ještě před zahájením ruské invaze. Čtvrteční útok však podle něj zasáhl také obytný dům.

Podle starosty Klička dnes záchranáři našli jedno tělo při odklízení trosek v zasaženém domě v Ševčenkivské čtvrti nedaleko centra města. V dřívějším prohlášení Kličko uvedl, že se zraněními byli do nemocnice převezeni čtyři lidé. Za více než dva měsíce ruské invaze bylo zabito přes 100 obyvatel Kyjeva a dalších 435 utrpělo zranění, dodal starosta.

Ruská střela podle Rádia Svoboda v Kyjevě zasáhla obytný dům, ve kterém žila novinářka Vira Hyryčová. "Tělo zemřelé bylo ráno 29. dubna nalezeno pod troskami," napsala stanice. Novinářka v kyjevské redakci začala pracovat v únoru 2018, předtím působila v předních ukrajinských televizních stanicích.

"Redakce Rádia Svoboda vyjadřuje soustrast rodině Viry Hyryčové a bude na ni vzpomínat jako na jasného a dobrého člověka, opravdovou profesionálku," uvedla stanice.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy