reklama

Bruselská policie útočníka postřelila ve čtvrti Schaerbeek. Muži původem z Tuniska během zatýkání policie zabavila zbraně.

Abdesalem L. měl policejní záznamy pro obchodování s lidmi, nelegální pobyt a ohrožování bezpečnosti státu. V červenci 2016 cizinecká policie od cizí rozvědky obdržela informaci, že Abdesalem L. chce odejít do konfliktní zóny na Blízkém východě bojovat po boku džihádistů.

Během úterní tiskové konference federální ministr spravedlnosti Vincent van Quickenborne potvrdil, že Úřad pro koordinaci a analýzu hrozeb (OCAM) muže neevidoval v databázi radikalizovaných a sledovaných osob.

„Toto bylo ověřeno, s těmito informacemi se už nedalo nic dělat. Navíc nic konkrétního nenasvědčovalo jeho radikalizaci. Proto tato osoba nebyla zařazena na seznam OCAM,“ vysvětlil Van Quickenborne.

Belgická policie měla s Abdesalemem L. co dočinění za výhrůžky přes sociální sítě obyvatelce azylového centra v Kempenu. Tvrdila, že byl odsouzen za teroristické činy v Tunisku. Antverpská justiční policie ho chtěla v této věci vyslechnout v úterý.

Abdesalem L. v Belgii pobýval nelegálně. V listopadu 2019 podal žádost o azyl, která byla v říjnu 2020 zamítnuta. Poté úřadům "zmizel z radaru", uvedla státní tajemnice pro azyl Nicole de Moorová. V únoru 2021 byl vyřazen z národního rejstříku žadatelů o azyl.