Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgická policie zneškodnila teroristu z Bruselu

Policie Belgie
Policie Belgie
Foto: Collectorofinsignia

Abdesalem L., který v pondělí večer v Bruselu zastřelil dva občany Švédska a třetího vážně zranil, v úterý zemřel. Atentátníka v úterý ráno postřelila policie a byl převezen do nemocnice. Podle zpravodajského portálu RTL Info měl před smrtí dvě srdeční zástavy.

Bruselská policie útočníka postřelila ve čtvrti Schaerbeek. Muži původem z Tuniska během zatýkání policie zabavila zbraně.

Abdesalem L. měl policejní záznamy pro obchodování s lidmi, nelegální pobyt a ohrožování bezpečnosti státu. V červenci 2016 cizinecká policie od cizí rozvědky obdržela informaci, že Abdesalem L. chce odejít do konfliktní zóny na Blízkém východě bojovat po boku džihádistů.

Během úterní tiskové konference federální ministr spravedlnosti Vincent van Quickenborne potvrdil, že Úřad pro koordinaci a analýzu hrozeb (OCAM) muže neevidoval v databázi radikalizovaných a sledovaných osob.

„Toto bylo ověřeno, s těmito informacemi se už nedalo nic dělat. Navíc nic konkrétního nenasvědčovalo jeho radikalizaci. Proto tato osoba nebyla zařazena na seznam OCAM,“ vysvětlil Van Quickenborne.

Belgická policie měla s Abdesalemem L. co dočinění za výhrůžky přes sociální sítě obyvatelce azylového centra v Kempenu. Tvrdila, že byl odsouzen za teroristické činy v Tunisku. Antverpská justiční policie ho chtěla v této věci vyslechnout v úterý.

Abdesalem L. v Belgii pobýval nelegálně. V listopadu 2019 podal žádost o azyl, která byla v říjnu 2020 zamítnuta. Poté úřadům "zmizel z radaru", uvedla státní tajemnice pro azyl Nicole de Moorová. V únoru 2021 byl vyřazen z národního rejstříku žadatelů o azyl.

Témata:  policie Belgie Belgie terorismus

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 13:37

KLDR tvrdí, že ji nezajímají výroky Donalda Trumpa

Severní Korea v úterý uvedla, že ji nezajímají výroky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa o jeho vztazích s tamním režimem. Jedná se o první reakci Pchjongjangu na Trumpovy časté zmínky o jeho přátelství s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, uvedl server NK News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy