Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie zadržela europoslance Tarabellu a Cozzolina kvůli podezření z korupce

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Policie dnes zadržela v Belgii a Itálii europoslance Marka Tarabellu a Andreu Cozzolina v souvislosti s korupčním skandálem v Evropském parlamentu. Píší to agentury AFP a ANSA. Oba své členy zbavil Evropský parlament imunity na začátku února. Ve vazbě zůstává v souvislosti s údajnou korupcí spojenou se zájmy Maroka a Kataru také řecká europoslankyně Eva Kailiová.

Policie zadržela belgického europoslance Tarabellu, aby ho vyslechla. Úřady musí rozhodnout do 48 hodin, zda na politika uvalí vazbu. Současně prohledala kanceláře na radnici ve městě Anthisnes, kde je Tarabella starostou, píše agentura AFP.

Podle belgického tisku jeden ze stíhaných z korupce, bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri, vyšetřovatelům řekl, že dal Tarabellovi 120.000 až 140.000 eur (2,8 až 3,3 milionu korun), aby v parlamentu jednal ve prospěch Kataru. To Tarabella odmítl.

Italská policie se dnes snažila předat evropský zatykač vydaný belgickými úřady na evropského poslance Andreu Cozzolinu. V jeho bydlišti v Neapoli ho nezastihla, píše agentura ANSA. Později agentura s odvoláním na advokáta europoslance uvedla, že policisté politika nalezli v nemocnici, kde mu zatykač předali. Cozzolina policisté zadrželi poté, co nemocnici opustil.

Oba politici ze socialistické frakce tvrdí, že chtějí s vyšetřovateli spolupracovat a své počínání vysvětlit.

Od prosince je v belgické vazbě bývalá místopředsedkyně EP Eva Kailiová a její partner Francesco Giorgi, který byl Cozzolinovým asistentem.

Belgičtí vyšetřovatelé se domnívají, že v celé kauze má klíčovou roli organizace Fight Impunity, kterou Panzeri řídil. Podle nich se skrze dárky a peníze v hotovosti snažil europoslance ovlivňovat ve prospěch některých zemí. Nejčastěji tisk zmiňuje Katar či Maroko.

Témata:  Evropský parlament policie Belgie

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy