Policie zadržela belgického europoslance Tarabellu, aby ho vyslechla. Úřady musí rozhodnout do 48 hodin, zda na politika uvalí vazbu. Současně prohledala kanceláře na radnici ve městě Anthisnes, kde je Tarabella starostou, píše agentura AFP.

Podle belgického tisku jeden ze stíhaných z korupce, bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri, vyšetřovatelům řekl, že dal Tarabellovi 120.000 až 140.000 eur (2,8 až 3,3 milionu korun), aby v parlamentu jednal ve prospěch Kataru. To Tarabella odmítl.

Italská policie se dnes snažila předat evropský zatykač vydaný belgickými úřady na evropského poslance Andreu Cozzolinu. V jeho bydlišti v Neapoli ho nezastihla, píše agentura ANSA. Později agentura s odvoláním na advokáta europoslance uvedla, že policisté politika nalezli v nemocnici, kde mu zatykač předali. Cozzolina policisté zadrželi poté, co nemocnici opustil.

Oba politici ze socialistické frakce tvrdí, že chtějí s vyšetřovateli spolupracovat a své počínání vysvětlit.

Od prosince je v belgické vazbě bývalá místopředsedkyně EP Eva Kailiová a její partner Francesco Giorgi, který byl Cozzolinovým asistentem.

Belgičtí vyšetřovatelé se domnívají, že v celé kauze má klíčovou roli organizace Fight Impunity, kterou Panzeri řídil. Podle nich se skrze dárky a peníze v hotovosti snažil europoslance ovlivňovat ve prospěch některých zemí. Nejčastěji tisk zmiňuje Katar či Maroko.

reklama