Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci by umožnili Kyjevu použít zbraně dlouhého doletu proti ruskému území

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

Europoslanci v nezávazné rezoluci vyzvali všechny členské země Evropské unie, aby Kyjevu povolily použití zbraní dlouhého doletu proti území Ruské federace.  

Text rezoluce vyzývá všechny země Evropské unie k tomu, aby „okamžitě zrušily omezení pro použití západních zbraňových systémů dodaných Ukrajině proti legitimním vojenským cílům na ruském území“. Informoval o tom serverPolitico.

Europoslanci se v poměru 425 ku 131 hlasům shodli na znění textu, který uvádí, že „neschopnost vlád souhlasit s tím, aby Kyjev mohl nasadit darované rakety dlouhého doletu, podkopává úsilí Ukrajiny o ochranu jejích měst a infrastruktury“. Celkem 63 členů parlamentu se hlasování zdrželo.

Rezoluce dále požaduje zvýšení financování Ukrajiny, posílení humanitární pomoci a zasazování se o ochranu jejího vzdušného prostoru ze strany členských států. „Ukrajina by měla mít právo použít západní zbraně proti legitimním cílům na ruském území. Tak, jak jí to umožňuje mezinárodní právo,“ podotkl jeden z autorů rezoluce Sergej Lagodinskij, člen německé strany Zelení.

Jak shrnulo Politico, zatímco Německo své střely Taurus odmítá Ukrajině poskytnout, Francie a Itálie rakety Skalp už vyslaly.

Spojené státy mezitím jednají s Londýnem o povolení takto využít rakety Storm Shadow. Problémem je, že ač jsou britské, obsahují americké součástky. „Právě na tom pracujeme,“ sdělil podle americké stanice CNN americký prezident Joe Biden.

Rakety dodané Západem by ukrajinská armáda teoreticky mohla použít proti vojenským cílům v hloubi území Ruské federace. Biden je zřejmě „na pokraji“ toho, aby Ukrajině uvolnil cestu k takovému užití raket dlouhého doletu, pokud nebude používat zbraně poskytnuté výhradně z USA.

Témata:  Evropský parlament válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Rusko

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 10:46

Veronika Arichteva není jediná, kdo oplakává jeho smrt. Pavel Nový chybí i slavným, takhle o něm mluví

Herečka Veronika Arichteva prožívá po úmrtí svého otce těžké chvíle. Byl důležitou součástí nejen jejího života, ale také celé rodiny i filmového světa. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.