Stejný krok již dříve oznámily například Evropská komise či Evropský parlament a také Kanada.

Společnost uvedla, že je "ochotna se setkat s úředníky, aby vyřešila veškeré obavy a uvedla na pravou míru mylné představy". ByteDance v roce 2020 přesunula své sídlo do Singapuru, snažila se distancovat od svých čínských kořenů a uvedla, že její mateřská společnost je registrována mimo Čínu a většinově ji vlastní globální institucionální investoři.

Tři hlavní instituce Evropské unie a dánské ministerstvo obrany však již nařídily zaměstnancům, aby aplikaci odstranili ze zařízení používaných pro služební účely. Podobné zákazy byly vydány v Kanadě a USA.

Tahanice o TikTok jsou součástí širšího globálního soupeření mezi Čínou a USA a jejich západními spojenci o technologickou a ekonomickou převahu, poznamenala AP.

De Croo uvedl, že belgický zákaz vychází z varování státní bezpečnostní služby a jejího centra pro kybernetickou bezpečnost, podle nichž by aplikace mohla sbírat data uživatelů a upravovat algoritmy za účelem manipulace s kanálem zpráv a obsahem. Varovaly také, že TikTok by mohl být nucen provádět špionáž pro Peking, aniž by byly konkrétnější.

"Nacházíme se v novém geopolitickém kontextu, kdy se vliv a dohled mezi státy přesunul do digitálního světa," uvedl de Croo v on-line prohlášení. "Nesmíme být naivní: TikTok je čínská společnost, která je dnes povinna spolupracovat se zpravodajskými službami. Taková je realita. Zákaz jejího používání na zařízeních federálních služeb je zdravý rozum," sdělil.

Společnost TikTok uvedla, že údaje o uživatelích jsou uloženy v USA a Singapuru, a poukázala na nová opatření, která mají zmírnit evropské obavy tím, že údaje o uživatelích budou uloženy v evropských datových centrech.

"Čínská vláda nemůže nutit jiný suverénní stát, aby poskytoval data uložená na území tohoto státu," uvedla společnost v prohlášení.

reklama