Belgická vláda probere s francouzským provozovatelem Engie, zda by bylo možné reaktory Tihange 1, Doel 1 a Doel 2 udržet v provozu až do roku 2027. Reaktory byly spuštěny v roce 1975 a nyní je jejich odstávka plánovaná na rok 2025.

"Válka na Ukrajině a problémy ve francouzské jaderné energetice nás přiměly hledat způsoby, jak v dodávkách energií dosáhnout větší jistoty a snížit rizika," uvedl mluvčí belgického ministerstva energetiky Jonas Dutordoir. Vláda o věci podle něj rozhodne příští měsíc.

Belgie se už v lednu dohodla s Engie na prodloužení životnosti dvou jaderných reaktorů Doel 4 a Tihange 3 o deset let. Kvůli válce na Ukrajině se tak změnil plán Belgie skoncovat do roku 2025 s jadernou energetikou a spoléhat více na zemní plyn.

Doel 4 a Tihange 3 jsou nejnovější z šesti reaktorů, které jsou v Belgii v provozu. Životnost těchto zařízení měla skončit za dva roky. Po nezbytných pracích budou ale znovu spuštěny v listopadu 2026 a budou v provozu ještě deset let.

Ponechání tří nejstarších reaktorů v provozu po celou zimu 2026 a 2027 by mělo rovněž pomoci překlenout období údržby reaktorů Doel 4 a Tihange 3, uvedl ministr Dutordoir.

Francouzský prezident Emmanuel Macron před rokem oznámil, že jeho země do roku 2050 postaví nejméně šest nových jaderných reaktorů. Jadernou energii staví do centra úsilí o uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Uvedl tehdy také, že chce nechat prodloužit životnost starších jaderných reaktorů ze současných 40 na 50 let a více, pokud to bude bezpečné.

Francie se spoléhá na jadernou energii v dlouhodobém průměru přibližně ze 70 procent. V loňském roce však tento podíl pravděpodobně klesl kvůli údržbě a opravám reaktorů.

reklama