Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Běloruské úřady provedly razie, zkonfiskovaly majetek stovek opozičních aktivistů

Bělorusko
Bělorusko
Foto: Pixabay

Běloruské úřady v úterý provedly razie a zkonfiskovaly majetek více než 200 opozičních aktivistů. Jde o nejnovější krok v rámci zásahu vlády proti disentu, který se konal u příležitosti opozičního "dne solidarity s běloruskými politickými vězni", informuje agentura AP.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko začal s represemi v srpnu 2020 v reakci na masové protesty po jeho sporném znovuzvolení, které opozice a Západ odsoudily jako zmanipulované. Více než 35.000 lidí bylo zatčeno, tisíce brutálně zbitých ve vazbě, desítky nezávislých zpravodajských organizací a skupin na ochranu práv byly zavřeny a novináři uvězněni.

Z 9,5 milionové země od té doby uprchlo přibližně 500.000 lidí včetně klíčových představitelů opozice. Úřady letos zahájily kampaň i proti Bělorusům žijícím v zahraničí, kteří vyzývají ke zpřísnění sankcí vůči Lukašenkové vládě.

Státní televize v úterý odvysílala záběry, na jejichž ozbrojení příslušníci bezpečnostních složek vylamují dveře do bytů opozičních aktivistů, prohledávají je a zapečeťují. Jeden z takových bytů patřil Jane Latuškové, dceři Pavla Latušku, bývalého běloruského ministra kultury, který se stal opozičním činitelem.

Běloruský vyšetřovací výbor oznámil, že zahájil trestní stíhání 257 aktivistů, kteří se ucházejí o křeslo v exilové Koordinační radě, založené v roce 2020 opozičními politiky jako alternativní parlament. Ti vyhlásili online volby na obsazení 80 křesel v řadě, která se podle plánu budou konat 25.-27. května.

Tito aktivisté, z nichž většina opustila zemi, jsou obviněni ze "spiknutí s cílem svrhnout vládu, vyzývání k uvalení sankcí a z vytvoření extremistické skupiny". Zadrženým na základě těchto obvinění hrozí až 12 let vězení.

Mluvčí výboru Sergej Kabakovič uvedl, že "zatýkání, prohlídky a konfiskace majetku" probíhají v celém Bělorusku a jsou součástí rozsáhlého vyšetřování Koordinační rady.

Opozice vyhlásila 21. květen za den solidarity s politickými vězni v Bělorusku.

Podle nejstarší a nejvýznamnější lidskoprávní skupiny v zemi Viasna je v Bělorusku momentálně 1392 politických vězňů a každý den dochází k novému zatýkání. Viasna uvádí, že za mřížemi zemřelo už nejméně pět politických vězňů.

Úřady minulý týden provedly razie a zabavily majetek 104 Bělorusů, kteří žijí v zahraničí a jsou kritičtí vůči vládě. Západní představitelé tento týden znovu vyzvali běloruské orgány, aby propustili politické vězně a ukončili represe.

Témata:  Bělorusko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.