Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bělorusko tvrdí, že úspěšně zabránilo pokusu o dronové útoky z Litvy

Bělorusko
Bělorusko
Foto: Pixabay

Šéf Běloruského výboru pro státní bezpečnost (KGB) Ivan Tertel tvrdí, že jeho země úspěšně zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy směřující na hlavní město Minsk a jeho okolí.

Litva tato obvinění kategoricky odmítla. Tertelova prohlášení převzala tisková agentura AP.

Tertel ve svém projevu na zasedání Shromáždění běloruského lidu uvedl, že "KGB, ve spolupráci s ostatními bezpečnostními složkami, nedávno podnikla opatření, která vedla k zastavení útoků bojových dronů z litevského území na cíle v Minsku a jeho okolí".

Nepředložil žádné konkrétní důkazy ani podrobnosti. Zároveň tvrdil, že "radikálové" v Litvě a Polsku vyrábějí drony pro útoky na Bělorusko. Shromáždění běloruského lidu je instituce paralelní k parlamentu a zahrnuje zástupce místních zastupitelstev, odbory a prorežimní aktivisty.

Mluvčí litevské armády Gintautas Ciunis označil Tertelova prohlášení za "nonsens" a litevské krizové centrum označilo jeho slova za nepřátelskou provokaci a dezinformační útok proti Litvě, které nemají oporu v realitě a jsou zaměřena především na domácí publikum v Bělorusku.

Bělorusko je blízkým spojencem Ruska, které do této sousední spojenecké země vyslalo taktické jaderné zbraně, rakety a vojáky. Běloruské síly se nepřímo účastnily rusko-ukrajinské války tím, že umožnily ruským vojákům útoky na sever Ukrajiny z běloruského území. 

Témata:  Bělorusko Litva

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy