"Můj manžel Sjarhej Cichanouski byl odsouzen k 18 letům vězení. Diktátor se veřejně mstí svým nejsilnějším odpůrcům," reagovala na twitteru Cichanouská, která pobývá v exilu. "Zatímco ukrývá politické vězně v uzavřených procesech, doufá, že bude pokračovat v tichosti v represích. Ale celý svět se dívá," dodala. Soud s jejím mužem začal v červnu a konal se za zavřenými dveřmi. O procesu nebyly zveřejněny téměř žádné informace, podotkla agentura AFP, podle níž úřady zakázaly obhájcům veřejně vystupovat.

Verdikt si společně s Cichanouským vyslechlo také dalších pět aktivistů kritických k režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Bývalý prezidentský kandidát Mikalaj Statkevič dostal 14 let vězení, blogeři Ihar Losik a Uladzimir Cyhanovič 15 let za mřížemi a aktivisté Dzmitryj Papov a Arcjom Sakav 16 let odnětí svobody. Šestice čelila mimo jiné obvinění, že chtěla v době loňských prezidentských voleb zorganizovat v zemi hromadné nepokoje.

Podle představitelů Evropské unie a Spojených států byli tito lidé oběťmi vykonstruovaných procesů. Americký ministr zahraničí Antony Blinken reagoval varováním, že soudní řízení nebyla v souladu se zásadami právního státu, a vyzval Lukašenkův režim k ukončení kampaně proti zástupcům občanské společnosti, nezávislých médií či politické opozice.

"Tyto odsuzující verdikty jsou novými příklady nepodložených obvinění vznášených vůči běloruským občanům, kteří uplatnili své právo na projev a volali po svobodných a spravedlivých volbách," uvedl zase mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Polský prezident Andrzej Duda na twitteru vyjádřil solidaritu se všemi politickými vězni Lukašenkova režimu. "Dělá na mě dojem odvaha Bělorusek a Bělorusů, jejichž boj připomíná náš boj proti komunistickému režimu," uvedl. Do Polska, se v roce 1989 v jako první zemi tehdejšího východní bloku zhroutil komunistický systém, se v posledních letech uchýlilo mnoho zástupců běloruské opozice.

Cichanouski se loni chystal kandidovat v prezidentských volbách proti dlouholetému autoritářskému vůdci země Lukašenkovi. Úřady to však znemožnily a bezpečnostní složky Cichanouského loni v květnu zatkly během akce, při níž se sbíraly podpisy na podporu kandidatury jeho manželky. Ta se rozhodla kandidovat místo svého manžela.

V prezidentských volbách podle oficiálních výsledků opět zvítězil Lukašenko. Opozice, Evropská unie a některé další země se však domnívají, že výsledky byly zfalšované a že ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která později uprchla do Litvy. V Bělorusku po volbách vypukly obrovské protesty, které policie brutálně potlačila a desetitisíce lidí zatkla. Podle nevládní organizace Vjasna je v této zemi v současné době 912 politických vězňů.

Běloruské soudy jsou kritizovány za to, že opakovaně vynášejí politicky motivované rozsudky nad členy opozice a disidenty, poznamenala agentura DPA. Navzdory mezinárodním protestům poslaly tribunály do vězení v posledních měsících několik významných představitelů opozice.

Například v září dostala jedenáct let vězení Maryja Kalesnikavová, která se podle tribunálu provinila mimo jiné spiknutím s cílem převzít moc. Kalesnikavová původně pracovala ve volebním štábu Viktara Babaryky, kterému úřady rovněž nedovolily kandidovat ve volbách. Kalesnikavová se poté postavila do čela opozice společně s Cichanouskou a Veronikou Capkalovou. Babaryku soud letos v létě poslal na 14 let do vězení. Z předních představitelů opozice dostal nejtvrdší trest Cichanouski, poznamenala dnes agentura AFP.