Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cichanouská označila v Bělorusku chystaný proces s ní za frašku

Svjatlana Cichanouská
Svjatlana Cichanouská
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská dnes označila proces, který s ní v úterý začíná v její nepřítomnosti v Minsku, za frašku a pomstu běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Uvedla to v rozhovoru s agenturou AFP ve švýcarském Davosu, kde se účastní Světového ekonomického fóra. Cichanouská podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) čelí společně s dalšími lidmi obviněním z vlastizrady nebo spiknutí za účelem uchvácení moci.

"Tyto procesy nejsou vůbec procesy. Je to divadlo, fraška, nemá to nic společného se spravedlností," uvedla Cichanouská a dodala, že jde o osobní pomstu Lukašenka a jeho přisluhovačů vůči ní i jeho jeho dalším odpůrcům. Opoziční vůdkyně dále uvedla, že její soudem stanovený právník jí neodpověděl, když ho kontaktovala, a netuší tak vůbec, jak ji bude zastupovat. "Nevím, jak dlouho bude tento proces trvat, ale jsem si jistá, že mě odsoudí na mnoho a mnoho let vězení," dodala.

Cichanouská společně s několika dalšími běloruskými opozičníky čelí podle médií obviněním jako je vlastizrada, vytvoření extremistické skupiny, podněcování ke společenské nenávisti nebo spiknutí s cílem uchvátit moc. Soud s běloruskou opoziční vůdkyní a dalšími obviněnými má začít v jejich nepřítomnosti v úterý v Minsku. Cichanouská žije v litevském exilu, kam se uchýlila po prezidentských volbách v roce 2020, ve kterých kandidovala proti Lukašenkovi.

V nich podle oficiálních výsledků běloruských úřadů - už pošesté v řadě - zvítězil dlouholetý autoritářský vůdce země. Opozice a Západ pokládají hlasování za zfalšované a Lukašenkovu legitimitu neuznávají, ve volbách podle nich zvítězila právě Cichanouská.

Nespokojenost s průběhem voleb vyvolala v zemi demonstrace nebývalých rozměrů. Bezpečnostní složky protesty brutálně potlačily, desetitisíce lidí zatkly a tisíce jich zbily. Mnoho Bělorusů uprchlo do zahraničí. Lukašenkův režim zároveň zintenzivnil represe vůči opozici. Podle nevládní organizace Vjasna je v této zemi v současné době téměř 1500 politických vězňů.

Za jednoho z nich je považován i manžel Cichanouské, jehož běloruský soud v roce 2021 odsoudil k 18 letům vězení, když ho uznal vinným z přípravy a organizace hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Sjarhej Cichanouski obvinění odmítl, jeho žena verdikt označila za pomstu. Nyní proti němu běloruské úřady podle médií vznesly nová obvinění, přičemž ho viní z porušení vězeňských pravidel. Cichanouski se v roce 2020 chystal kandidovat ve volbách proti Lukašenkovi. Úřady to však znemožnily a bezpečnostní složky Cichanouského zatkly. Jeho žena kandidovala místo něj.

Témata:  Svjatlana Cichanouská Bělorusko

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.