Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cichanouská označila v Bělorusku chystaný proces s ní za frašku

Svjatlana Cichanouská
Svjatlana Cichanouská
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská dnes označila proces, který s ní v úterý začíná v její nepřítomnosti v Minsku, za frašku a pomstu běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Uvedla to v rozhovoru s agenturou AFP ve švýcarském Davosu, kde se účastní Světového ekonomického fóra. Cichanouská podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) čelí společně s dalšími lidmi obviněním z vlastizrady nebo spiknutí za účelem uchvácení moci.

"Tyto procesy nejsou vůbec procesy. Je to divadlo, fraška, nemá to nic společného se spravedlností," uvedla Cichanouská a dodala, že jde o osobní pomstu Lukašenka a jeho přisluhovačů vůči ní i jeho jeho dalším odpůrcům. Opoziční vůdkyně dále uvedla, že její soudem stanovený právník jí neodpověděl, když ho kontaktovala, a netuší tak vůbec, jak ji bude zastupovat. "Nevím, jak dlouho bude tento proces trvat, ale jsem si jistá, že mě odsoudí na mnoho a mnoho let vězení," dodala.

Cichanouská společně s několika dalšími běloruskými opozičníky čelí podle médií obviněním jako je vlastizrada, vytvoření extremistické skupiny, podněcování ke společenské nenávisti nebo spiknutí s cílem uchvátit moc. Soud s běloruskou opoziční vůdkyní a dalšími obviněnými má začít v jejich nepřítomnosti v úterý v Minsku. Cichanouská žije v litevském exilu, kam se uchýlila po prezidentských volbách v roce 2020, ve kterých kandidovala proti Lukašenkovi.

V nich podle oficiálních výsledků běloruských úřadů - už pošesté v řadě - zvítězil dlouholetý autoritářský vůdce země. Opozice a Západ pokládají hlasování za zfalšované a Lukašenkovu legitimitu neuznávají, ve volbách podle nich zvítězila právě Cichanouská.

Nespokojenost s průběhem voleb vyvolala v zemi demonstrace nebývalých rozměrů. Bezpečnostní složky protesty brutálně potlačily, desetitisíce lidí zatkly a tisíce jich zbily. Mnoho Bělorusů uprchlo do zahraničí. Lukašenkův režim zároveň zintenzivnil represe vůči opozici. Podle nevládní organizace Vjasna je v této zemi v současné době téměř 1500 politických vězňů.

Za jednoho z nich je považován i manžel Cichanouské, jehož běloruský soud v roce 2021 odsoudil k 18 letům vězení, když ho uznal vinným z přípravy a organizace hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Sjarhej Cichanouski obvinění odmítl, jeho žena verdikt označila za pomstu. Nyní proti němu běloruské úřady podle médií vznesly nová obvinění, přičemž ho viní z porušení vězeňských pravidel. Cichanouski se v roce 2020 chystal kandidovat ve volbách proti Lukašenkovi. Úřady to však znemožnily a bezpečnostní složky Cichanouského zatkly. Jeho žena kandidovala místo něj.

Témata:  Svjatlana Cichanouská Bělorusko

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:42

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.