"Tyto procesy nejsou vůbec procesy. Je to divadlo, fraška, nemá to nic společného se spravedlností," uvedla Cichanouská a dodala, že jde o osobní pomstu Lukašenka a jeho přisluhovačů vůči ní i jeho jeho dalším odpůrcům. Opoziční vůdkyně dále uvedla, že její soudem stanovený právník jí neodpověděl, když ho kontaktovala, a netuší tak vůbec, jak ji bude zastupovat. "Nevím, jak dlouho bude tento proces trvat, ale jsem si jistá, že mě odsoudí na mnoho a mnoho let vězení," dodala.

Cichanouská společně s několika dalšími běloruskými opozičníky čelí podle médií obviněním jako je vlastizrada, vytvoření extremistické skupiny, podněcování ke společenské nenávisti nebo spiknutí s cílem uchvátit moc. Soud s běloruskou opoziční vůdkyní a dalšími obviněnými má začít v jejich nepřítomnosti v úterý v Minsku. Cichanouská žije v litevském exilu, kam se uchýlila po prezidentských volbách v roce 2020, ve kterých kandidovala proti Lukašenkovi.

V nich podle oficiálních výsledků běloruských úřadů - už pošesté v řadě - zvítězil dlouholetý autoritářský vůdce země. Opozice a Západ pokládají hlasování za zfalšované a Lukašenkovu legitimitu neuznávají, ve volbách podle nich zvítězila právě Cichanouská.

Nespokojenost s průběhem voleb vyvolala v zemi demonstrace nebývalých rozměrů. Bezpečnostní složky protesty brutálně potlačily, desetitisíce lidí zatkly a tisíce jich zbily. Mnoho Bělorusů uprchlo do zahraničí. Lukašenkův režim zároveň zintenzivnil represe vůči opozici. Podle nevládní organizace Vjasna je v této zemi v současné době téměř 1500 politických vězňů.

Za jednoho z nich je považován i manžel Cichanouské, jehož běloruský soud v roce 2021 odsoudil k 18 letům vězení, když ho uznal vinným z přípravy a organizace hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Sjarhej Cichanouski obvinění odmítl, jeho žena verdikt označila za pomstu. Nyní proti němu běloruské úřady podle médií vznesly nová obvinění, přičemž ho viní z porušení vězeňských pravidel. Cichanouski se v roce 2020 chystal kandidovat ve volbách proti Lukašenkovi. Úřady to však znemožnily a bezpečnostní složky Cichanouského zatkly. Jeho žena kandidovala místo něj.