Cichanouská při návštěvě Paříže agentuře Reuters řekla, že kdyby stanula v čele Běloruska, zasedání EPC by se ráda zúčastnila. Je podle ní ale škoda, že "zástupci demokratického Běloruska" tentokrát pozvání nedostali. Setkání v Praze se kromě států EU zúčastnila i Británie, balkánské státy, Arménie, Ázerbájdžán, Ukrajina nebo Turecko.

Vůdkyně běloruské opozice je od roku 2020 v exilu v Litvě. Bělorusové tehdy hromadně vyšli do ulic protestovat proti dalšímu vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách. Opozice, Evropská unie a některé další země se domnívají, že výsledky byly zfalšované a že ve skutečnosti vyhrála právě Cichanouská.

Lukašenko, který je u moci od roku 1994, je nyní podle Cichanouské ve velmi politicky "zranitelné" pozici, a to kvůli neúspěchům spojeneckého Ruska ve válce proti Ukrajině.

"Oslabený Kreml znamená oslabeného Lukašenka," uvedla opoziční vůdkyně a dodala, že Bělorusové mají energii i touhu po změnách a vnímají, že se ekonomická situace v zemi kvůli sankcím uvaleným Západem zhoršuje.

reklama