Spekulace o jeho zdraví se začaly šířit poté, co se zřejmě nemocný zúčastnil oslav konce války v Moskvě. Podle serveru Naša Niva měl Lukašenko během přehlídky ve tváři zhrnoucený výraz a po přehlídce nebyl schopen s Putinem a dalšími státníky dojít ujít ani 300 metrů k hrobu neznámého vojína v Alexandrovském sadu.

Podle serveru se tak zdá, že běloruský vůdce letěl do Moskvy nemocný a z donucení. Podle bulvárního serveru Daily Mail údajně Putina dokonce požádal o pomoc a chtěl, aby mu zajistil dopravu. Nepotvrzené informace ze sociálních sítí navíc uváděly, že krátce po přehlídce Lukašenko odletěl zpět do vlasti, přičemž ho měla cestou doprovázet sanitka.

Podle spekulací Lukašenka paralizují problémy se zády a potřeboval by na Západě podstoupit operaci, kterou ale kvůli sankcím nelze realizovat. Na veřejnosti se pak naposledy objevil v úterý 9. května, kdy položil květiny v Minsku u příležitosti Dne vítězství.

Běloruská média dnes zveřejnila fotografii, která ukazuje Lukašenka na návštěvě velitelství letectva a protivzdušné obrany. Podle serveru Naša Niva na ní ale má Lukašenko ovázanou ruku, a jinou než v Moskvě. Jeho zdravotní stav tak může vyžadovat napojení na kapačky.

"O zdravotním stavu diktátora Lukašenka koluje mnoho zvěstí. Pro nás to znamená jediné: měli bychom být dobře připraveni na každý scénář. Obrátit Bělorusko na cestu k demokracii a zabránit Rusku v zasahování. Potřebujeme, aby mezinárodní společenství bylo proaktivní a rychlé," zareagovala na informace na twitteru Cichanouská

Lukašenko se ani před přehlídkou neobjevoval na veřejných akcích. Minsk ale k jeho zdravotnímu stavu neposkytl žádné informace a ani Kreml nechce zdravotní stav běloruského vůdce komentovat.

reklama