Proti stejnému období loni benzin zdražil na Slovensku o téměř třetinu, ceny nafty na čerpacích stanicích stouply až o polovinu a dostaly se na 1,797 eura za litr.

Slovensko jako jediná ze čtyř středoevropských zemí z Visegrádské skupiny (V4) nepřijala opatření proti vysokým cenám pohonných hmot. Například Česko od začátku června do konce září sníží sazbu spotřební daně z nafty a z benzinu o 1,50 Kč na litr, zatímco kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána zavedl cenový strop na pohonné hmoty.

V České republice cena benzinu čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy zdražil o 1,05 Kč na průměrných 45,30 Kč za litr. Naopak mírně zlevnila nafta, litr dieselu se prodával průměrně za 46,35 Kč za litr.

Pohonné hmoty v Česku přitom během předchozího měsíce mírně zlevnily na 45,13 Kč za litr z březnových 46,01 Kč, ukazují data společnosti CCS. Ještě v únoru však lidé průměrně tankovali litr za 36,85 Kč.

Slovenský parlament začal ve čtvrtek jednat o vládním návrhu, který počítá se zdaněním ruské ropy zpracovávané na Slovensku. Nová daň by zatížila bratislavskou rafinerii Slovnaft, která patří do maďarské skupiny MOL. Ministr financí Igor Matovič návrh zdůvodnil tím, že ruská ropa se nyní prodává s výrazně vyšší slevou proti severomořské ropě Brent. Tento rozdíl snížený o pět dolarů chce Matovič při zohlednění objemu zpracované ruské ropy zdanit 30 procenty.

Matovič řekl, že roční příjem státu z nové daně může dosáhnout kolem 290 milionů eur (7,16 miliardy Kč). Analytici jeho ministerstva ale počítají s mnohem nižším výnosem kvůli tomu, že se podle nich očekává snížení cenového rozdílu mezi zmíněnými typy ropy, který narostl po ruské invazi na Ukrajinu. Na zavedení této daně vládní koalice shodu zatím nenašla.