Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Berlín o dva týdny prodlužuje kontroly hranic s ČR a Tyrolskem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německo prozatím o dva týdny prodloužilo stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. V dnešním rozhovoru s listem Münchner Merkur to řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer, podle kterého Německo možná ještě v březnu uvolní hraniční režim s Tyrolskem, Česko si ale kvůli složité epidemické situaci bude muset počkat.

Berlín obnovil kontroly 14. února, aby si vymohl dodržování karanténních opatření, protože Česko s většinou Tyrolska jsou na německém seznamu oblastí s koronavirovými mutacemi.

"Kontroly prodlužujeme," řekl Seehofer. Doposud nařízení stanovovalo kontroly do dnešního dne, nově se ale jeho platnost prodlužuje o další dva týdny, tedy do 31. března.

Kvůli extrémně vysokým infekčním číslům v Česku nevidí Seehofer prozatím prostor pro uvolnění režimu. Rozvolnění si nepřejí ani Bavorsko se Saskem, které s Českem sousedí. Naopak v Tyrolsku se situace zlepšuje.

"Doufáme, že kontroly s Rakouskem budeme moci ukončit o něco dříve, dokonce možná ještě v březnu," řekl Seehofer. Rakousko s Berlínem o kontrolách intenzivně jedná a ve čtvrtek do německé metropole přijede rakouský kancléř Sebastian Kurz, který se sejde také se Seehoferem. "Budeme jednat i o kontrolách," uvedl ke schůzce Seehofer.

V prohlášení zaslaném ČTK Seehofer uvedl, že německá karanténní opatření jsou nezbytná k zastavení infekce. "Hraniční kontroly již dnes nejsou ty staré prohlídky se závorami, ale vysoce promyšlený řízený proces," sdělil. Ministr vnitra hájí i požadavek negativních testů. "Chtít negativní test v době pandemie není bezohlednost. Je to důležité opatření k určení ohniska a k přerušení řetězce přenosu nákazy," dodal.

Proti rozhodnutí Německa se ostře ohradil tyrolský hejtman Günther Platter, který německý postup považuje za neospravedlnitelnou šikanu. Poukázal na to, že jihoafrická mutace má v Tyrolsku podíl 3,5 procenta, zatímco podle německého ministra zdravotnictví Jense Spahna činí v německé spolkové zemi Sársko podíl nakažených touto variantou přes 15 procent.

"Tyrolsko bylo přesto vědomě dáno na pranýř, zatímco se v Německu dále zdráhají zavést přísná kontrolní opatření s hraničícím francouzským regionem Moselle," uvedl s odkazem na francouzský departement. Ten Berlín sice považuje za oblast s mutacemi, stálou kontrolu hranic s ním ale nezavedl.

Z oblastí s mutacemi smí do Německa cestovat jen Němci, cizinci žijící trvale v Německu, nákladní dopravci či vybraní pendleři, pokud se prokážou negativním testem na koronavirus. Všichni s výjimkou přeshraničních pracovníků a řidičů kamionů musí po příjezdu do karantény.

Témata:  Německo hranice Česká republika

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:08

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí je na cestě. Kde ho Praha vzala?

Už za týden začnou vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, ale přípravy na ně jsou samozřejmě již nějaký čas v plném proudu. Vánoční strom si hlavní město vybralo již v říjnu, kdy o volbě informovala městská firma Technologie hlavního města Prahy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy