reklama

Proces se týkal divokých večírků v Berlusconiho vile, na něž před lety prostředníci najímali prostitutky. V kauze, nazvané podle jedné z dívek Rubygate, čelil Berlusconi i obžalobě z placeného sexu s nezletilou v roce 2010. Ale v roce 2015 byl nejvyšším soudem definitivně zproštěn viny pro nedostatek důkazů. V roce 2018 však začal nový proces v této kauze a Berlusconi v něm čelil obžalobě z ovlivňování svědků.

Soudní jednání musela být letos několikrát odložena kvůli tomu, že Berlusconi krátce před nimi nastoupil do nemocnice k různým vyšetřením. Loni na podzim totiž prodělal covid-19. Kvůli několikerým odkladům si soud v září vyžádal zdravotní posudek, Berlusconi se ale odmítl podrobit prohlídce. Soud poté rozhodl, že jednání budou pokračovat i bez toho.

V minulosti figuroval Berlusconi v řadě soudních kauz; byl i odsouzen za daňové úniky, přičemž dostal alternativní trest obecně prospěšných prací v domově důchodců.

Berlusconiho poslední vláda se rozpadla v roce 2011 kvůli rozpočtové krizi a skandálu vyvolanému večírky, na něž byly zvány modelky i nezletilá dívka přezdívaná Ruby. Právě ta byla předmětem jednoho z Berlusconiho soudních procesů, v němž byl expremiér roku 2015 viny zproštěn. Jeho strana Forza Italia ztratila mnoho příznivců, ale je stále hráčem na italské politické scéně, napsala před časem agentura Reuters.

reklama