Smuteční obřad začal v katedrále Narození Panny Marie, které se říká také milánský dóm, v 15 hodin, kdy byly dovnitř přineseny Berlusconiho ostatky. Pohřbu se zúčastnily stovky smutečních hostů, zatímco tisíce Italů, včetně hlasitých fanoušků fotbalového klubu AC Milán, se sešly na přilehlém náměstí, kde pro ně byly připraveny dvě velké obrazovky.

Milánský arcibiskup Mario Delpini ve smuteční řeči nijak nekomentoval komplikovaný odkaz někdejšího premiéra. Podle církevního představitele šlo o úspěšného byznysmena, politika, který vítězil i prohrával, a notoricky známou osobnost. "Byl to muž s touhou žít, milovat a radovat se. Nyní se setkává s Bohem," řekl arcibiskup podle ABC News.

Pohřbu se zúčastnila současná premiérka Giorgia Meloniová či její předchůdci Matteo Renzi, Paolo Gentiloni a Mario Draghi. Přítomni byli i prezident Sergio Mattarella či kontroverzní politik Matteo Salvini. Ze zahraničních státníků dorazili maďarský premiér Viktor Orbán či katarský emír Tamím bin Hamad Ál Thání.

Berlusconi zemřel v pondělí v milánské nemocnici San Raffaele, informovala o tom agentura ANSA. Už předtím strávil během letošního roku v nemocnici 45 dní kvůli plicní infekci spojené s chronickou leukémií.

Šestaosmdesátiletý politik vedl Itálii z pozice premiéra mezi lety 1994 až 1995, 2001 až 2006 a 2008 až 2011. V závěru života byl opět senátorem, jeho strana Forza Italia je součástí vládnoucí koalice premiérky Meloniové.

Berlusconiho smrtí končí jedna z nejkontroverznějších politických kariér, napsala televize Sky News a připomněla například nechvalně proslulé "bunga bunga" večírky, které způsobily v Itálii velký politický skandál.

Světu však milánský rodák nebyl známý jen jako politik, ale také jako vlastník jednoho z nejúspěšnějších fotbalových klubů světa AC Milán. Podle serveru DW jej sice v roce 2017 prodal, ale vzápětí koupil klub AC Monza, s nímž dosáhl postupu z třetí ligy do nejvyšší soutěže.