reklama

"Německo bude nadále stabilní demokracií, kde bude hlavní úlohu v politice sehrávat zdravý rozum, kde populistické strany zůstanou na okraji politického spektra (případně mimo parlament), kde se budou hledat pragmatická řešení," napsalo Sme. Volby vyhrála SPD s malým náskokem před CDU/CSU.

Podle listu lze sice vést debaty o tom, jak se bude Německo vyvíjet po 16letém vládnutí Merkelové, výsledkem ale bude, že země to zvládne a bude stabilní, konstruktivní součástí Evropské unie.

List Denník N napsal, že Scholzovi pomohli dlouholeté zkušenosti z vysoké politiky, profesionalita a nekonfliktnost, jakož i chyby jeho nevýrazných soupeřů. "Scholz se v kampani prezentoval jako přirozený nástupce Merkelové (byť je z jiné strany) a volba, která přinese stabilitu, jistotu, zkušenosti a kontinuitu. To bylo v kontrastu s tím, co mohli nabídnou jeho rivalové," dodal list.

Podle Denníku N by Scholz, který dlouhá léta strávil ve Spolkovém sněmu, byl ministrem práce, financí i vicekancléřem, nastupoval do funkce kancléře s image technokrata, nenápadného a loajálního pragmatika. Kancléřský post má na dosah, pokud se mu podaří vytvořit koalici s většinou v parlamentu.

O kancléřský úřad po Merkelové se přihlásili jak Scholz, tak Laschet, kteří si nyní musí na svou stranu naklonit Zelené a svobodné demokraty (FDP), bez kterých vláda nebude možná.

reklama