reklama

Agentura AP označuje požadovanou intervenci za bezprecedentní a uvádí, že stížnost opakuje nepravdivá, vyvrácená a nepodložená tvrzení o průběhu hlasování ve čtyřech klíčových státech. Georgia, Michigan, Pensylvánie i Wisconsin v minulých dnech potvrdily Bidenovo vítězství, čemuž ve dvou případech předcházelo přepočítávání hlasů, a nezjistily žádné zásadní nesrovnalosti, stejně jako všechny ostatní americké státy. Prezident Trump ovšem porážku stále popírá a pokračuje ve snaze výsledek zpochybňovat.

"(Nejvyšší) Soud by neměl vyhovět tomuto rozvratnému zneužití justičního procesu a měl by vyslat jasný a nezpochybnitelný signál, že takovéto zneužívání se nesmí nikdy opakovat," reagovala na texaskou žalobu vláda Pensylvánie.

Texas si stěžuje na to, že dané státy letos změnily pravidla voleb a rozšířily možnost hlasování poštou, neprezentuje však konkrétní případy nesrovnalostí. K podnětu se připojilo i dalších 17 států, které vedou republikáni. Společně žádají nejvyšší soud USA, aby v žalovaných státech zneplatnil jmenování prezidentských volitelů podle výsledků voleb. Volitelé by pak byli jmenováni místními parlamenty, které ve všech případech ovládají republikáni.

Joe Biden si ve volbách zajistil 306 volitelských hlasů, zatímco Trump 232, ztráta 62 volitelů za Georgii, Michigan, Pensylvánii a Wisconsin by tak kandidáta Demokratické strany připravila o celkové vítězství. Šance, že k tomu dojde, je ovšem mizivá. Nejvyšší soud už tento týden bez jakéhokoli vysvětlení odmítl projednávání republikánské žaloby na pravidla korespondenčního hlasování v Pensylvánii.

"Nejvyšší soud v texaském případu nezvrátí volby, jak od něj žádá prezident," míní expert na volební právo Rick Hasen. "Ale naše země na tom není dobře, jestliže mohlo 17 států podpořit toto ostudné, antiamerické podání," komentoval žalobu od texaského ministra spravedlnosti Kena Paxtona.

Ten využil zvláštního ustanovení, které umožňuje předkládat spory mezi jednotlivými státy přímo nejvyššímu soudu, kam musí za normálních okolností kauzy dospět přes soudy nižší instance. Trump se před volbami netajil tím, že by chtěl vést spor o výsledek voleb před nejvyšším soudem, kde mají díky jeho nedávné nominaci jasnou převahu konzervativně naladění soudci.

Podle ministrů spravedlnosti žalovaných států texaský podnět obsahuje "velký počet nepodložených tvrzení", která již odmítly soudy nižší instance. Televize CNN v analýze upozorňuje na "pět konspiračních teorií" obsažených v žalobě. Ta například hovoří o "záhadném" započítávání hlasů v nočních hodinách nebo o "kufrech plných hlasovacích lístků vytahovaných zpod stolů".

Přesto stížnost kromě Trumpa ve společném podání podpořilo i 106 republikánských členů Kongresu. "Protiústavní nesrovnalosti" podle nich "uvrhly pochybnosti" na letošní prezidentské volby. AP podotýká, že prohlášení podepsali hlavně "krajně pravicoví konzervativci" zastupující silně republikánské obvody, jeho existence ovšem znamená, že podle zhruba čtvrtiny Sněmovny reprezentantů by měl nejvyšší soud "odložit volební výsledky stranou".

Všechny americké státy už vyhlásily oficiální čísla a volitele přidělily kandidátovi s nejvyšším počtem hlasů, jak je v posledních dekádách pravidlem. Hlasování sboru volitelů se uskuteční v pondělí.