Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden a Zelenskyj se potkají. Bílý dům oznámí další balíček pomoci

Joe Biden během projevu ve Varšavě (26. března 2022).
Joe Biden během projevu ve Varšavě (26. března 2022).
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve čtvrtek sejde s jejím lídrem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě. Biden chce slyšet osobní pohled ukrajinského protějška na vývoj konfliktu, uvedl národní bezpečnostní poradce Jake Sullivan.

Biden oznámí nový balíček pomoci, upozornila CNN. Obsahovat má prostředky protivzdušné obrany, aby Ukrajina mohla bránit občany v průběhu zimy, která bude podle Sullivana těžká. Washington očekává ruské útoky na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Navzdory žádostem Kyjeva zatím nebudou poskytnuty taktické balistické střely ATACMS.

"Prezident neustále mluví s armádou, s protějšky v Evropě a s Ukrajinci o tom, co je potřeba na bojišti při kterékoliv fázi války, a o tom, co mohou USA poskytnout. Rozhodl se, že neposkytne ATACMS, ale také to neshodil ze stolu do budoucna," vysvětlil poradce hlavy státu.

Biden a Zelenskyj se potkají již pošesté. Dnes se tak podle Sullivana děje v důležité chvíli, kdy ukrajinské jednotky pokračují v postupu během protiofenzivy, zatímco Rusko spustilo další brutální vlnu leteckých útoků na ukrajinská města.

Ukrajinský prezident už ve čtvrtek jednal s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, který jej ujistil, že USA budou ve spolupráci s Kyjevem a dalšími spojenci a partnery pokračovat v poskytování pomoci ukrajinské armádě, informovala agentura Ukrinform.

"Budeme pokračovat v tvrdé práci s Ukrajinou a našimi mezinárodními spojenci a partnery, abychom se ujistili, že ukrajinské ozbrojené síly mají to, co potřebují, aby uspěli na bojišti," zdůraznil mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.

Témata:  Joe Biden Volodymyr Zelenskyj USA Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:40

Hudebník a politik Petr Hannig je ve vážném stavu. Po mrtvici je odkázán na přístroje

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy