reklama

Biden chce novým příkazem docílit toho, aby 600 miliard dolarů (13 bilionů Kč) určených na nákupy federální vlády pomohlo domácím výrobcům a umožnilo vytvořit pracovní místa.

Příkaz změní pravidla pro nákupy federální vlády, a zkomplikuje tak prodej zboží vyrobeného v zahraničí federálním agenturám. Součástí příkazu bude opatření, podle nějž budou muset být amerického původu i komponenty nakupovaných výrobků.

Samostatná část programu je zaměřena na sektor dálnic a mostů a počítá s otevřením trhu novým podnikům. Opatření také nařídí vytvořit veřejnou webovou stránku podniků s výjimkami, tedy s právem prodávat vládě zahraniční výrobky. Američtí výrobci tak získají přehled a možnost zasáhnout do soutěže. Bílý dům zřídí ve svém úřadu novou pozici pro řízení a rozpočet a najatý zaměstnanec bude monitorovat vládní nákupy a zajišťovat větší objem nákupů z domácí produkce.

Bidenova administrativa bude požadovat, aby federální agentury podávaly přehled o svém nákupu amerického zboží, a bude klást důraz na dodržování takzvaného Jonesova zákona, podle něhož mají dopravu zboží mezi americkými přístavy zajišťovat lodě plující pod americkou vlajkou.

O podporu ekonomiky prostřednictvím obnovy výroby se snažili američtí prezidenti i v minulosti, dospěli ale k různým výsledkům, poznamenala AP. Po finanční krizi z roku 2008 se vládě podařilo zachránit automobilový průmysl, ale počet pracovních míst ve výrobě nadále klesal.

Ze statistik amerického ministerstva práce vyplývá, že nejvíce pracovních míst ve výrobě měly Spojené státy v roce 1979. Bylo jich tehdy 19,5 milionu, zatímco nyní je jich 12,3 milionu. Bidenův předchůdce Donald Trump slíbil podporu výroby, ale k číslům před recesí z let 2007 až 2009 se mu vrátit nepodařilo.

reklama