Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden bude při návštěvě Saúdské Arábie jednat s králem i korunním princem

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden se při své blízkovýchodní cestě příští týden sejde se saúdskoarabským králem Salmánem a při schůzce bude i korunní princ Muhammad bin Salmán, oznámil dnes mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle agentury Reuters tak rozptýlil pochyby o tom, zda se Biden bude chtít sejít osobně s princem Muhammadem, jehož pověst kalí kauza vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018.

Chášukdží byl zabit v Turecku na saúdskoarabském konzulátu, jeho tělo se nenašlo a americká tajná služba došla k závěru, že vraždu nepohodlného kritika schválil korunní princ.

Biden pojede nejprve do Izraele a pak bude 15. července pokračovat do Saúdské Arábie, kde má jednat s představiteli zemí Perského zálivu.

Podle dnešního Kirbyho oznámení se sejde s králem Salmánem a jeho týmem. "Jak víte, princ Salmán je členem tohoto týmu, takže tam bude. Prezident se sejde s korunním princem v kontextu tohoto širšího bilaterálního jednání," řekl Kirby.

Podle Reuters chce Biden jednat o ceně ropy, o možnosti ukončit válku v Jemenu a také o šanci omezit vliv Íránu a Číny. Kirby řekl, že prezident chce jednat i o tom, jak mohou USA pomoci regionu s leteckou obranou. "Prověřuje se možnost spojit letecké obrany dohromady, aby vznikla účinnější letecká zábrana schopná řešit rostoucí hrozby ze strany Íránu," sdělil mluvčí.

Témata:  Saúdská Arábie Joe Biden

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy