Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden čelí kritice, není prý dost důrazný ve snaze zavřít Guantánamo

Joe Biden, prezident USA.
Joe Biden, prezident USA.
Foto: Facebook Joe Biden

Americký prezident Joe Biden čelí kritice od aktivistů a organizací na ochranu lidských práv, že nepostupuje dosti rázně a rychle při uzavření věznice v Guantánamu. V červenci nechala Bidenova administrativa propustit jednoho vězně, ale od té doby přišlo jen málo náznaků, že se vláda snaží kontroverzní zařízení na Kubě uzavřít, napsala dnes agentura AP.

Biden ohlásil záměr Guantánamo uzavřít ještě před koncem svého volebního období.

"Prezident Biden sice oznámil svůj záměr, ale neudělal pro to žádný zásadní krok," uvedl advokát a lidskoprávní aktivista Wells Dixon. K uzavření Guantánama vyzvala Bidena i organizace Amnesty International, která patří k dlouhodobým kritikům tohoto zařízení. "Čím déle bude toto vězení v provozu, tím déle je podkopávaná věrohodnost Spojených států v oblasti lidských práv," uvedla v prohlášení Amnesty International.

Administrativa George W. Bushe zřídila věznici v Guantánamu v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001. Před dvaceti lety, 11. ledna 2002, nechala do zařízení převést první vězně. Zadržováno tam bylo přes 780 lidí kvůli podezření z terorismu, většina z nich ale nebyla nikdy obviněna. Podle organizací na ochranu lidských práv byli vězni mučeni a vystaveni nelidskému zacházení. Organizace kritizovaly také to, že vězni neměli žádný či jen velmi omezený kontakt s obhájci.

Současný prezident se zřejmě chce vyhnout situaci, do které se dostal jeho předchůdce Barack Obama, během jehož mandátu byl Biden viceprezidentem. Obama sice podepsal nařízení věznici zrušit, svůj záměr ale nedokázal prosadit v Kongresu. Administrativa tak pomalu propouštěla zbylé vězně. Obamovo nařízení zrušil Donald Trumpa, který se ale jinak o Guantánamo příliš nezajímal, píše agentura AP.

Nejmenovaný představitel Bidenovy administrativy agentuře AP řekl, že vláda pracuje na snížení počtu vězňů podle pravidel schválených Kongresem. Podle nich vláda nesmí vydat vězně do některých rizikových zemí, například do Jemenu či do Somálska, ani je vpustit na americké území, a to i v případě, že by byli v USA ve vězení. V současnosti je na Guantánamu zadržováno 39 lidí, což je nejméně od ledna 2020. Deset vězňů by mělo stanout před dlouho odkládanými vojenskými soudy, 13 lidí se zřejmě dočká propuštění. Zbytek nečelí obžalobě, ale ani se nepředpokládá jeho osvobození.

Témata:  Joe Biden U.S. Base Guantanamo 1

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.