Trump na své mnohokrát vyvrácené verzi průběhu voleb stále trvá a v úterý oznámil, že ve stejný den jako Biden také chystá veřejné vystoupení ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě.

"Myslím, že můžeme bezpečně říct, že Američané od něj (Bidena) v ten den uslyší," řekla Psakiová a dodala, že na detailech administrativa ještě pracuje.

Biden byl zvolen prezidentem loni v listopadu, formálně však jeho výhru potvrzoval Kongres až v lednu. Trump již před volbami bez jakýchkoliv důkazů tvrdil, že bude docházet k podvodům, čímž si chtěl podle řady expertů zajistit možnost výsledek voleb zpochybnit v případě, že by prohrál.

To se pak skutečně stalo a Trump krátce po oznámení prvních výsledků začal tvrdit, že se manipulovalo s hlasy v několika klíčových státech, v nichž jej Biden těsně porazil.

Trump pak svoje útoky stupňoval a začal přicházet s různými způsoby, jak narušit povolební proces, který je za normálních okolností jen formalitou a potvrzuje výsledky z listopadového hlasování. Na 6. ledna svolali jeho příznivci do Washingtonu velkou demonstraci, na níž chtěli apelovat na zákonodárce, aby napadli Bidenovu výhru při konečném součtu hlasů volitelů z jednotlivých států. Experti předem upozorňovali, že Trumpovi republikáni mají vzhledem ke svým pravomocem šanci proces pouze zdržet.

Trump a jeho spojenci na demonstraci opakovali svoje lživé výroky o volebních podvodech, se kterými exprezidentův tým neuspěl v desítkách žalob a postavili se proti nim rovněž volební činitelé v jednotlivých státech. Demonstranti se následně vydali k sídlu zákonodárného sboru a někteří z nich začali násilím pronikat dovnitř, ničit tamní vybavení a útočit na přítomné policisty. Zákonodárný sbor musel na několik hodin přerušit jednání.

V den incidentu zemřeli čtyři lidé, jeden člen ochranky Kapitolu pak podlehl svým zraněním o den později. Stovky dalších policistů utrpěly zranění a čtyři z nich pak v následujících měsících spáchali sebevraždu.

Úřady v souvislosti s nepokoji zadržely asi 700 lidí. Incident nyní vyšetřuje demokraty řízená komise ve Sněmovně reprezentantů. Orgán, v němž by byly rovně zastoupeny obě hlavní strany, republikáni odmítli.

Trump kvůli své roli v bezprecedentních nepokojích čelil své druhé ústavní žalobě, viny jej však zprostil republikány ovládaný Senát.

Exprezident ve svém úterním prohlášení nazval demonstraci "naprosto neozbrojeným protestem" a znovu opakoval svoje tvrzení o volebních podvodech. K tématu a dalším věcem se plánuje vyjádřit na tiskové konferenci 6. ledna.