reklama

Biden by podle ní mohl shromáždit potřebných více než 270 volitelů ještě dnes (místního času). Trumpova volební kampaň vystoupila vzápětí po Bidenově a oznámila, že počítá s tím, že započtení dosud nesečtených hlasů přinese vítězství prezidentovi. Výsledky úterních voleb jsou dosud velmi těsné: Biden má podle stanice CNN zatím 224 volitelů a současný prezident Donald Trump 213. Agentura AP, která už ohlásila Bidenovo vítězství v Arizoně, u demokratického kandidáta uvádí 238 volitelů.

Dillonová řekla novinářům, že si myslí, že Biden ve Wisconsinu zvítězil. Vítěz v tomto státě získá deset volitelů. Zatím je tam ale podle zpravodajských stanic sečteno 97 procent odevzdaných hlasů a Biden vede o necelé procento.

Bidenův tým doufá, že výsledky budou už dnes amerického času známy v Georgii, ve čtvrtek v Nevadě a do pozdních čtvrtečních hodin i v Pensylvánii. Tam zbývá započíst ještě milion hlasů a pensylvánské úřady ohlásily, že se sčítá desetkrát více hlasů než při volbách v roce 2016. Vítěz v Pensylvánii získá 20 volitelů. Prozatím tam vede Trump s náskokem asi deseti procentních bodů.

"Když započteme všechny legální hlasy, zvítězíme," řekl šéf Trumpovy kampaně Bill Stepien. Trumpův tým dal podle Reuters najevo, že hodlá zajistit započtení jenom legálně, nikoli nelegálně odevzdaných hlasů. Trump dlouhodobě naznačoval, že odmítá hlasy, které volebním komisím dorazí poštou po uzavření volební místností.

Šéf Bílého domu ohlásil své vítězství již dnes brzo ráno, kdy ještě většina států neposlala výsledky sčítání a v těch klíčových státech nebylo zdaleka rozhodnuto.

Společnost Twitter dnes označila jako diskutabilní a zavádějící tweet, v němž Trump píše o "překvapujícím vyhazování volebních lístků". Prezident tvrdí, že to napomáhá Bidenovi. Podobně přistupuje k některým Trumpovým výrokům i společnost Facebook. Agentura Reuters poznamenala, že to přesto vede k šíření dezinformací. Twitter jako nespolehlivé označil i příspěvky, v nichž jak republikáni, tak demokraté, ohlásili vítězství například ve Wisconsinu a na Floridě. První z těchto problematických tweetů zveřejnil v noci Trump, když napsal, že s převahou vede "a oni (protivníci) se snaží volby ukrást". Twitter také omezil možnost tento tweet sdílet.