Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden je připravený se setkat s Kim Čong-unem

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Americký prezident Joe Biden je připravený navázat na svého předchůdce v úřadu Donalda Trumpa a sejít se s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Vůli k setkání ze strany vrchního představitele USA potvrdil bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.

"Na tuto nabídku nereagovali kladně, ale stále je na stole. Jsme ochotni zasednout a jednat bez předběžných podmínek," uvedl Kirby podle webu South China Morning Post. Hlavním tématem případných jednání by měla být denuklearizace Korejského poloostrova.

Kirbyho slova zazněla ve čtvrtek, tedy pouhý den před dnešní schůzkou Bidena s japonským premiérem Fumiem Kišidou a jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem ve venkovském sídle amerických prezidentů Camp David. Politici mají řešit právě i severokorejský raketový a jaderný program.

Média připomněla, že současná americká hlava státu dosud hledala jiné způsoby komunikace se Severní Koreou. Nabídka osobního jednání demonstruje zvýšené úsilí Washingtonu. Bidenův předchůdce Trump se s Kim Čong-unem sešel hned třikrát.

Kirby považuje za nutné, aby v případě nesouhlasu Pchjongjangu se setkáním byly Spojené státy americké připraveny hájit národní bezpečností zájmy i zájmy korejských a japonských spojenců. Například by mohlo dojít k navýšení vojenských kapacit v regionu.

Témata:  Joe Biden Kim Čong-un

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy