"Na tuto nabídku nereagovali kladně, ale stále je na stole. Jsme ochotni zasednout a jednat bez předběžných podmínek," uvedl Kirby podle webu South China Morning Post. Hlavním tématem případných jednání by měla být denuklearizace Korejského poloostrova.

Kirbyho slova zazněla ve čtvrtek, tedy pouhý den před dnešní schůzkou Bidena s japonským premiérem Fumiem Kišidou a jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem ve venkovském sídle amerických prezidentů Camp David. Politici mají řešit právě i severokorejský raketový a jaderný program.

Média připomněla, že současná americká hlava státu dosud hledala jiné způsoby komunikace se Severní Koreou. Nabídka osobního jednání demonstruje zvýšené úsilí Washingtonu. Bidenův předchůdce Trump se s Kim Čong-unem sešel hned třikrát.

Kirby považuje za nutné, aby v případě nesouhlasu Pchjongjangu se setkáním byly Spojené státy americké připraveny hájit národní bezpečností zájmy i zájmy korejských a japonských spojenců. Například by mohlo dojít k navýšení vojenských kapacit v regionu.