Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden připravuje další vojenskou pomoc pro Ukrajinu za 800 milionů dolarů

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena připravuje další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 800 milionů dolarů (19,5 miliardy Kč) a mohla by ji oznámit již dnes. Agentuře Reuters to řekly tři zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Biden by tuto pomoc schválil s využitím své prezidentské pravomoci, která šéfovi Bílého domu umožňuje povolit přesun přebytečných zbraní z amerických zásob. Reuters to uvedl s odvoláním na tři zdroje, které s ním hovořily pod podmínkou anonymity. Oznámení o pomoci by se podle nich mohlo uskutečnit již dnes, ale také by se mohlo posunout až na příští týden. Upozornily také na to, že hodnota vojenské pomoci se může před oznámením ještě změnit.

Bílý dům se k tomu odmítl vyjádřit. Washington dosud Kyjevu poslal vojenskou pomoc za miliardy dolarů.

Od února, kdy ruské jednotky zahájily na sousední Ukrajinu invazi, kterou ruský prezident Vladimir Putin nazývá "speciální vojenskou operací", Moskva podle Reuters pokračuje v opotřebovací válce, při níž jsou města ničena dělostřeleckou palbou.

Témata:  Ukrajina USA Joe Biden

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 11:12

Vyšetřovatelé ukončili pátrání po Madeleine McCannové

Po třech dnech intenzivního pátrání ukončili portugalští a němečtí vyšetřovatelé nejnovější prohledávání terénu v oblasti u města Praia da Luz v Algarve. Právě tam v roce 2007 zmizela tehdy tříletá Madeleine McCannová během rodinné dovolené, zatímco její rodiče byli na večeři nedaleko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Amerikou otřásají rozsáhlé protesty

Rozsáhlé protesty v USA: Trump proti demonstrantům nasadil národní gardu

Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu večer nařídil nasazení 2 000 příslušníků národní gardy do Los Angeles, kde druhým dnem pokračují rozsáhlé protesty proti raziím imigračních úřadů. V ulicích města dochází ke střetům mezi demonstranty a policejními složkami, které proti protestujícím nasazují slzný plyn.