reklama

S odvoláním na svůj zdroj, s nímž hovořila před dnešní plánovanou tiskovou konferencí amerického prezidenta, o tom informovala agentura AP. Zmíněná opatření mají podle ní pomoci v boji proti šíření nové koronavirové varianty omikron.

O omikronu, který podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už v USA převažuje, má Biden dnes promluvit k Američanům. Agentura AP s odvolání na nejmenovaného vysoce postaveného úředníka píše, že prezident se kromě toho, že oznámí zmíněná opatření, bude snažit vážným tónem domluvit neočkovaným Američanům.

"Také poukážeme na to, že pokud nejste očkováni, je u vás vysoké riziko onemocnění. Tato varianta (omikron) je vysoce přenosná a neočkovaní mají osmkrát vyšší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni a čtrnáctkrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na covid-19," cituje AP úředníka.

Biden podle AP řekne, že se omikronem vzhledem k jeho vysoké nakažlivosti mohou infikovat i očkování. Zároveň však zdůrazní, že u očkovaných bude výrazně menší pravděpodobnost těžkého průběhu. Prezident také Američany vyzve, aby dodržovali doporučení ohledně nošení roušek, a to zejména při cestování.

Sezona prázdninových cest již začala a ve Spojených státech skokově přibývají případy covidu-19. Omikron podle federálních úřadů nyní představuje 73 procent všech nových případů, oproti méně než jednomu procentu na začátku měsíce. První úmrtí související s omikronem v pondělí ohlásil Texas.

V uplynulém týdnu podle propočtů agentury Reuters Spojené státy zaznamenaly devítiprocentní nárůst počtu nových případů koronaviru, přičemž od začátku prosince počet nových nákaz vzrostl o 57 procent. Počet osob hospitalizovaných s covidem-19 v USA od začátku měsíce vzrostl o 26 procent.

Od začátku pandemie Spojené státy, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, zaznamenaly skoro 51 milionů případů nákazy koronavirem a přes 809.000 s ním spojených úmrtí, což je v absolutních počtech nejvíce na světě.

Vysoce nakažlivá varianta omikron byla poprvé zjištěna v listopadu v jižní Africe. Od té doby se podle sobotního oznámení Světové zdravotnické organizace objevila už 89 zemích.