Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden se chystá navštívit Havaj, kterou zdevastovaly lesní požáry

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Počet obětí rozsáhlých lesních požárů na Havaji překročil stovku a růst bude i nadále, alespoň to očekávají úřady na ostrově Maui. Místa zasažená plameny se chystá navštívit americký prezident Joe Biden, jehož vláda čelí v souvislosti s katastrofou kritice.

Počet mrtvých dosáhl čísla 106, pohřešováno je stále 1300 osob. Úřady identifikovaly prvních pět obětí, přičemž dvě z nich už jmenovaly. Jde o čtyřiasedmdesátiletého Roberta Dyckmana a o pět let staršího Buddyho Jantoce. Oba žili ve městě Lahaina, které bylo plameny zničeno z 80 procent. Informovala o tom BBC.

Guvernér Josh Green zopakoval, že bilance bude konečná až za několik dní. "Vyjadřujeme hlubokou soustrast rodinám, které začínají dostávat informace o svých blízkých," prohlásil další zástupce místní správy Richard Bissen.

Americký prezident Joe Biden v úterý sdělil, že s manželkou Jill hodlá navštívit Havajské ostrovy, jakmile to bude možné. Americká vláda čelí kritice za nedostatečnou reakci. Hlava státu vysvětlila, že cestu zatím odkládá, protože veškeré úsilí je třeba věnovat humanitární pomoci.

"Nechci stát v cestě. Byl jsem na řadě míst, kde se stala pohroma. Chci si být jistý, že nenarušíme probíhající záchranné práce," uvedl Biden. Do pomoci na místě se podle něj má zapojit i armáda a pobřežní stráž.

Přírodní katastrofa na Havaji je v tuto chvíli pátým nejtragičtějším lesním požárem v historii Spojených států amerických, přičemž všechny požáry s tragičtější bilancí se odehrály před více než sto lety.

Témata:  Joe Biden požáry v USA USA

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy