Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden se prohlásil za nejkvalifikovanějšího kandidáta do prezidentských voleb

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden se v rozhovoru pro stanici ABC prohlásil za nejkvalifikovanějšího kandidáta do nadcházejících prezidentských voleb, kde bude soupeřit s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. V očekávaném interview, které následovalo po neúspěšné televizní debatě s Trumpem, se Biden snažil přesvědčit voliče o své schopnosti zvládnout další volební období. Odmítl nezávislé lékařské vyšetření, ale uvedl, že během debaty byl nemocný.

"Necítil jsem se dobře," řekl Biden v rozhovoru s moderátorem Georgem Stephanopoulosem, který se zaměřoval na prezidentův zdravotní stav. Biden dodal, že byl během debaty vyčerpaný a nachlazený, což ovlivnilo jeho výkon.

V debatě 27. června měl Biden potíže mluvit jasně a působil zmateně a unaveně. V rozhovoru přiznal, že za špatný výkon může sám. Na otázku, zda se zpětně na debatu díval, odpověděl nejasně.

"Každý den testuji své kognitivní schopnosti," řekl Biden a opakovaně odmítl nezávislé testování, aby prokázal svou způsobilost vést zemi další čtyři roky. Ujistil, že je stále v dobré kondici a pod dohledem osobních lékařů.

"Neexistuje nikdo kvalifikovanější k vítězství v těchto volbách než já," prohlásil Biden v reakci na vnitrostranickou kritiku a výzvy demokratů, aby odstoupil z kandidatury. Na předvolebním mítinku ve Wisconsinu také ujistil své podporovatele, že navzdory spekulacím a pochybám o své kondici nehodlá odstoupit.

Video: Rozhovor Bidena pro ABC | YouTube

Biden v rozhovoru pro ABC předvedl lepší výkon než při debatě s Trumpem, píše agentura AP. Přesto nebyl bez chyby a nevyhnul se dlouhým pauzám a zkomoleným slovům.

Na otázky ohledně možného odstoupení z voleb Biden odpovídal jednoznačně - taková možnost podle něj neexistuje, pokud mu to nepřikáže "bůh všemohoucí".

AP také zdůraznila, že moderátor ABC nebyl na Bidena mírný a kladl mu přímé otázky. Stanice nabídla podobný rozhovor i Donaldu Trumpovi, který však odmítl.

Podle The New York Times Bidenův lepší výkon v rozhovoru nezmírnil pochybnosti mezi demokraty. Texaský zastupitel Lloyd Doggett, který jako první vyzval Bidena k odstoupení, prohlásil, že riziko Trumpova prezidentství je příliš velké a že je třeba nasadit nejsilnějšího kandidáta.

Témata:  USA Joe Biden volby

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy