Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden se ruské protisatelitní zbraně neobává. Macron má obavy

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Nic nepotvrzuje, že by se Rusko rozhodlo, jak naložit s protisatelitní zbraní. Uvedl to v pátek americký prezident Joe Biden v reakci na odtajnění nové ruské bezpečnostní hrozby. Zdůraznil, že lidem bezprostřední nebezpečí nehrozí. Francouzský prezident Emmanuel Macron požádal Rusko o vysvětlení.

Mluvčí rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby potvrdil, že Rusko vyvíjí "znepokojivou" kosmickou protisatelitní zbraň, která však zatím není funkční a bezprostředně neohrožuje bezpečnost na Zemi. Biden v pátek potvrdil, že nejsou k dispozici důkazy, že se Rusko rozhodlo podniknout jakékoli kroky ve vesmíru.

Současné aktivity Ruska podle Bidenových slov s sebou nenesou jadernou hrozbu pro Američany ani pro lidi v jiných částech světa.

Na vážnou bezpečnostní hrozbu z Ruska upozornil ve středu předseda zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů Michael Turner, který vyzval administrativu amerického prezidenta Bidena, aby odtajnila získané informace.

Kirby uvedl, že v době, kdy Turner "bohužel" zveřejnil své prohlášení, se uskutečňoval proces přezkoumání a odtajnění informací o ruské způsobilosti. "Velmi pečlivě a uvážlivě jsme zvažovali, co se rozhodneme odtajnit a sdílet s veřejností," vysvětlil.

Moskva ve čtvrtek obavy USA zlehčovala. Kremlský mluvčí Dmitrij Peskov označil tvrzení o nové ruské vojenské způsobilosti za trik, jehož cílem je přimět Kongres USA, aby schválil balík pomoci pro Ukrajinu.

"Rusko musí okamžitě poskytnout vysvětlení," řekl Macron novinářům v Paříži v reakci na kosmickou jadernou zbraň, která by mohla vyřadit západní satelity.

Macron na tiskové konferenci v Paříži dále uvedl, že kybernetické útoky a dezinformační kampaně Kremlu ukázaly, že "Rusko Vladimira Putina se stalo systematickým aktérem destabilizace ve světě".  

Témata:  Rusko Joe Biden Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy