"Naše politika se nebude soustředit na dosažení velkého handlu a nebude ani spoléhat na strategickou trpělivost," uvedla Psakiová s odkazem na přístup dvou předchozích amerických prezidentů. Zatímco u republikána Donalda Trumpa se začal používat v zahraniční politice termín "velký handl" (grand bargain), jeho předchůdce demokrat Barack Obama dával v případě KLDR přednost politice "strategické trpělivosti".

Psakiová konstatovala, že čtyřem předchozím vládám se nepodařilo přesvědčit Pchjongjang, aby se zřekl jaderných zbraní. Administrativa Joea Bidena podle ní zaujme "praktický přístup". Vyjádření Psakiové o "strategické trpělivosti" naznačuje, že Biden se možná vydá střední cestou, která bude někde mezi politikou Obamy a Trumpa, píše AP.

Donald Trump se se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem setkal třikrát a napsali si několik dopisů. Trumpovy snahy však v diplomatických jednáních nepřinesly posun a vztahy obou lídrů následně ochladly. Severokorejský režim poté prohlásil, že s USA nebude dál jednat, dokud Washington neskončí se svými nepřátelskými postoji vůči KLDR. Barack Obama odmítl vážné diplomatické styky s KLDR a Pchjongjang zároveň nepodnikl žádné kroky ke snížení napětí, podotýká Reuters.

Psakiová už dříve uvedla, že Spojené státy chtějí ve vztahu k Severní Koreji využít diplomatické kroky, pokud to pomůže k likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově. Pchjongjang, který dlouhodobě požaduje uvolnění sankcí, zatím pokusy současné americké vlády o navázání diplomatických kontaktů odmítal.

reklama