Podle ukrajinských médií bylo setkání s Jill Bidenovou první příležitostí, kdy se manželka prezidenta Zelenského objevila na veřejnosti od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Olena Zelenská Bidenovou uvítala před jednou ze škol v Užhorodu, kde jsou umístěni uprchlíci z boji zasažených částí Ukrajiny, napsal zpravodajský server RBK Ukrajina.

"Návštěva první dámy Bidenové je výrazem podpory Ukrajině ze strany významných představitelů Spojených států," citoval server vyjádření Zakarpatské oblastní rady, která o návštěvě informovala na sociálních sítích.

Na východním Slovensku Bidenová před tím navštívila také jednu z košických škol, ve které byly zřízeny třídy pro žáky z Ukrajiny. V doprovodu slovenského premiéra Eduarda Hegera si pak prohlédla největší slovensko-ukrajinský hraniční přechod Vyšné Nemecké-Užhorod a právě odtud poté bez předchozího oznámení zamířila její autokolona na druhou stranu hranice.

"Nejvíce ji zajímalo, jak to zde vypadalo v první dny. Ukázali jsme jí, jak fungovaly jednotlivé stany. Zajímalo ji, v jakém stavu přicházely matky. V první dny často neměly doklady, nebo děti neměly na nohou boty. Zmínili jsme případ jedenáctiletého hocha, který cestoval z Charkova sám," řekl Heger novinářům na hranicích s Ukrajinou. Bidenová i Heger se tam v improvizované kapličce také zúčastnili modlitby za mír. Podle slovenských médií Bidenová poděkovala Slovákům za pomoc uprchlíkům.

"Na tento Den matek jsem chtěla být s ukrajinskými matkami a jejich dětmi," napsala Bidenová na svém twitteru, kde se objevilo také několik fotografií z jejích setkání. „Doufám, že svou přítomností zde mohu vyjádřit, jak moc jejich síla a odolnost inspiruje svět, a připomenout jim, že nejsou sami,“ podotkla manželka amerického prezidenta.

Od 24. února, tedy od začátku ruské agrese vůči sousední zemi, překročilo hranice Slovenska z Ukrajiny zhruba 405.000 uprchlíků. Mnoho z nich pokračovalo do jiných evropských zemí. Dočasné útočiště, které umožňuje například přístup na pracovní trh, udělilo dosud Slovensko více než 74.000 uprchlíkům.

Bidenová přiletěla na Slovensko v sobotu odpoledne, kdy také uctila památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky položením květů k jejich památníku v centru Bratislavy. Návštěva Bidenové na Slovensku skončí v pondělí, kdy by se měla sejít také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Před návštěvou Slovenska Bidenová zavítala do Rumunska, tamní vládu a humanitární organizace ocenila za pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Cesta Bidenové do obou zemí má podle Bílého domu ukázat silné vztahy USA ke státům východoevropského křídla NATO.