"Jako stále aktivní učitelka se zajímá o osud ukrajinských dětí, žen a rodin, které musely opustit svou zemi, ale stejně ocenila i nezištnou pomoc našich lidí, dobrovolníků, charitativních organizací a rodin, které pomáhají jejich utrpění zmírnit," uvedla Čaputová po schůzce s Bidenovou. Dodala, že spolu hovořily také o vlivu sociálních médií na atmosféru ve společnosti a o důležitosti tématu duševního zdraví.

V uplynulých dnech Bidenová v souvislosti s uprchlickou krizí, kterou vyvolala válka na Ukrajině, zavítala také do Rumunska a nečekaně i na samotnou Ukrajinu, kde se sešla s Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Bidenová přijela na Slovensko v sobotu. O víkendu na východním Slovensku zavítala mezi ukrajinské uprchlíky a dobrovolníky, záchranáře a další pracovníky, kteří běžencům pomáhají. Řekla, že pokládala za potřebné podpořit lidi z Ukrajiny, kteří zažili brutalitu. Ještě v neděli po návštěvě slovensko-ukrajinské hranice Bidenová odjela do příhraničního ukrajinského města Užhorod, kde se sešla se Zelenskou.

Americká první dáma vyjádřila vděk Slovákům za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Podobně ocenila i Rumunsko, kam zavítala před návštěvou Slovenska.

Hranice na Slovensko překročilo podle deníku SME od začátku války přes 408 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Dočasné útočiště v zemi získalo více 74 tisíc osob.