reklama

Podle agentury AP tak skončilo jeho několikatýdenní mlčení ohledně porážky současného republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.

McConnell se k věci poprvé jasně vyjádřil více než měsíc poté, co Bidena označila za vítěze přední americká média. Jeho blahopřání přišlo ve stejný den jako gratulace od ruského prezidenta Vladimira Putina a mexické hlavy státu Andrése Manuela Lópeze Obradora.

"Od dnešního rána naše země oficiálně má zvoleného prezidenta a zvoleného viceprezidenta," řekl republikánský lídr. V projevu v Senátu zároveň vyzdvihoval "nekonečné" úspěchy Trumpovy administrativy a vyjádřil zklamání, že prezidentská volba nepřinesla "jiný výsledek".

"Ale náš systém vládnutí zahrnuje procesy, které určují, kdo 20. ledna složí přísahu. Sbor volitelů promluvil. Takže bych dnes chtěl poblahopřát zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi," pokračoval McConnell. Senátor za stát Kentucky bývalého viceprezidenta označil za člověka, který zasvětil mnoho let službě veřejnosti.

Podle listu The New York Times (NYT) se lídr republikánské většiny přímo nevyjádřil k Trumpovým nepodloženým obviněním o rozsáhlých volebních podvodech a "fantastickým tvrzením" prezidenta o tom, že ve skutečnosti volby přesvědčivě vyhrál. Žádné důkazy o významnějších nesrovnalostech při letošních volbách se ovšem neobjevily a žádná ze stížností na údajné manipulace s hlasy neobstála u soudů.

Po "certifikaci" v jednotlivých státech dal na výsledek prezidentské volby další razítko sbor volitelů, když v pondělí podle očekávání poměrem 306 hlasů ku 232 zvolil Bidena novou hlavou státu. Nejvlivnější republikáni dosud odmítali veřejně uznat vítězství demokratického politika a podporovali tak Trumpovu snahu zpochybnit volební porážku.

"Zatímco státy potvrzovaly výsledky, republikáni stáli před klíčovým rozhodnutím: Říct, že Biden je zvoleným prezidentem, jak ukazují čísla, nebo nadále zůstat potichu, zatímco Trump vede potenciálně škodlivou kampaň ve snaze zneplatnit volby," napsala agentura AP. Po pondělním hlasování volitelů si vybralo první možnost několik republikánských senátorů, kteří se do té doby zdráhali Trumpovu porážku veřejně uznat.

Šéf Bílého domu mezitím pokračoval v šíření dezinformací o průběhu voleb a jejich výsledcích. V noci na dnešek například na twitteru sdílel příspěvek, podle kterého Biden "předstírá", že vyhrál. Těsně po projevu McConnella svým desítkám milionů sledujících vzkázal, že se hromadí "ohromné důkazy o hlasovacích podvodech". Twitter k výroku ihned připojil výstražný popisek podobně jako k nespočtu dalších příspěvků na Trumpově profilu.

Vývoj ze začátku týdne podle NYT zvýraznil neshody uvnitř Republikánské strany. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že velká většina republikánských voličů věří Trumpovým konspiračním teoriím o "krádeži" voleb, jeho snahu zvrátit výsledek pak nadále podporovaly desítky republikánských členů Kongresu.

O napětí uvnitř Republikánské strany svědčí také Trumpovy opakované útoky na guvernéry států Georgia a Arizona, kteří do druhé fáze nepřímé volby prezidenta vyslali volitele podporující vítěze "lidového hlasování", tedy Bidena. Terčem prezidentova hněvu je především lídr Georgie Brian Kemp. Dnes Trump na twitteru propagoval příspěvek, v němž se píše, že republikánský guvernér brzy půjde za mříže. Za co by měl být takto potrestán, nebylo z tweetu jasné.

reklama