reklama

Jeden z reportérů se na každodenní tiskové konferenci Psakiové zeptal, zda se Biden chce v rámci svého diplomatického přístupu k autoritářskému režimu řídit příkladem svého předchůdce Donalda Trumpa, který se setkal se severokorejským vůdcem několikrát. "Myslím, že jeho přístup bude poněkud jiný a že to nemá v úmyslu," řekla Psakiová k případné schůzce obou lídrů.

Severní Korea minulý týden odpálila nový typ balistické střely krátkého doletu. Po testu Washington vyzval k uspořádání mimořádné schůzky výboru monitorujícího uplatňovaní sankcí uvalených Radou bezpečnosti OSN, který následně test zkritizoval.

Biden ve čtvrtek prohlásil, že jsou USA navzdory testům zakázaným OSN stále ochotny přistoupit k diplomatickým jednáním, varoval však KLDR před další případnou eskalací.

Severní Korea v sobotu uvedla, že Bidenova administrativa učinila špatné první kroky a odhalila "hluboce zakořeněné nepřátelství" Washingtonu vůči Pchjongjangu. Test nové rakety pak označila za sebeobranný.

Trump se s Kim Čong-unem setkal dohromady třikrát a napsali si několik dopisů. Trumpovy snahy však nepřinesly posun v diplomatických jednáních a vztahy obou vůdců následně ochladly. Severokorejská autokracie pak prohlásila, že s USA nebude dále jednat, dokud Washington neskončí se svými nepřátelskými postoji vůči KLDR.

reklama