Čína dnes oznámila, že v reakci na návštěvu Pelosiové s USA přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti, klimatu, imigrační politiky nebo armádní komunikace.
Mluvčí americké rady pro národní bezpečnost Kirby dnes řekl, že "ne všechny komunikační kanály" mezi americkou a čínskou armádou jsou uzavřené a že "komunikace je zásadní", aby nedošlo ke špatnému odhadnutí situace.
V odpovědi na otázku, zda Peking proti Washingtonu přijme další opatření, odpověděl čínský ministr zahraničí Wang I na dnešní tiskové konferenci nejednoznačně: "Peking zaujme jasné stanovisko na základě plánu, které máme, a s ohledem na závažnost situace," řekl.
Bílý dům dnes sdělil čínskému velvyslanci, že vojenské aktivity Číny jsou nezodpovědné. USA podle Kirbyho nechtějí situaci dále vyostřovat, budou ale bránit své národní zájmy v regionu a dostojí svým bezpečnostním závazkům.
Ministr Wang dnes USA varoval, že by "neměly vytvářet další problémy a tím pádem větší krizi". "Dozvěděli jsme se, že USA plánují posílit svoji vojenskou přítomnost v regionu. Doufáme, že všechny strany budou vůči tomu ostražité," řekl ministr.
Situace kolem Tchaj-wanu se vyostřila poté, co Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu Pelosiové zahájila v okolí ostrova své historicky největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou, při němž několikrát přerušila střední linii Tchajwanského průlivu, a to s loďmi i bojovými letadly.
Vojenská cvičení jsou podle Wanga "demonstrací vůle odradit veškeré snahy o tchajwanskou nezávislost".
Pelosiová je za posledních 25 let nejvýše postavenou americkou političkou, která navštívila Tchaj-wan. Čína proti tomu protestuje, jelikož návštěvu takto vysoké úrovně vnímá jako symbol nezávislosti Tchaj-wanu.
Čína již dříve varovala, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.