Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bílý dům: USA v souvislosti s Tchaj-wanem nemají co napravovat

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby dnes prohlásil, že "Spojené státy nemají co napravovat". Reagoval tak na požadavek Pekingu, aby USA "napravily své chyby", kterých se podle Číny dopustily návštěvou šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Bílý dům dnes podle agentury Reuters označil nové čínské sankce proti USA za nezodpovědné a uvedl, že si "přeje, aby se napětí s Pekingem okamžitě zmírnilo".

Čína dnes oznámila, že v reakci na návštěvu Pelosiové s USA přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti, klimatu, imigrační politiky nebo armádní komunikace.

Mluvčí americké rady pro národní bezpečnost Kirby dnes řekl, že "ne všechny komunikační kanály" mezi americkou a čínskou armádou jsou uzavřené a že "komunikace je zásadní", aby nedošlo ke špatnému odhadnutí situace.

V odpovědi na otázku, zda Peking proti Washingtonu přijme další opatření, odpověděl čínský ministr zahraničí Wang I na dnešní tiskové konferenci nejednoznačně: "Peking zaujme jasné stanovisko na základě plánu, které máme, a s ohledem na závažnost situace," řekl.

Bílý dům dnes sdělil čínskému velvyslanci, že vojenské aktivity Číny jsou nezodpovědné. USA podle Kirbyho nechtějí situaci dále vyostřovat, budou ale bránit své národní zájmy v regionu a dostojí svým bezpečnostním závazkům.

Ministr Wang dnes USA varoval, že by "neměly vytvářet další problémy a tím pádem větší krizi". "Dozvěděli jsme se, že USA plánují posílit svoji vojenskou přítomnost v regionu. Doufáme, že všechny strany budou vůči tomu ostražité," řekl ministr.

Situace kolem Tchaj-wanu se vyostřila poté, co Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu Pelosiové zahájila v okolí ostrova své historicky největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou, při němž několikrát přerušila střední linii Tchajwanského průlivu, a to s loďmi i bojovými letadly.

Vojenská cvičení jsou podle Wanga "demonstrací vůle odradit veškeré snahy o tchajwanskou nezávislost".

Pelosiová je za posledních 25 let nejvýše postavenou americkou političkou, která navštívila Tchaj-wan. Čína proti tomu protestuje, jelikož návštěvu takto vysoké úrovně vnímá jako symbol nezávislosti Tchaj-wanu.

Čína již dříve varovala, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

Témata:  USA Bílý dům USA Tchaj-Wan

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.