Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blinken a Trussová obvinili Rusko z porušování lidských práv na Ukrajině

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: U.S. Department of State

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová dnes řekla Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), že Rusko se stává globálním vyvrhelem a obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z porušování lidských práv v masovém měřítku. Trussová zároveň vyzvala země světa, aby Rusko, které minulý týden vpadlo na Ukrajinu, dále izolovaly.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken na stejném setkání navrhl vyloučení Ruska z UNHRC a řekl, že ruské porušování humanitárního práva se na Ukrajině stupňuje minutu od minuty. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naopak obvinil z porušování lidských práv Ukrajinu.

Britská šéfka diplomacie ženevskému fóru řekla, že Británie a její spojenci "pracují na tom, aby Putinův režim stále tvrději svírali". "Vyzývám národy, aby odsoudily děsivé kroky Ruska a izolovaly ho na mezinárodní scéně," prohlásila Trussová.

"Pokud se (ruskému) prezidentu (Vladimiru) Putinovi podaří dosáhnout jeho cíle svrhnout demokraticky zvolenou vládu Ukrajiny, humanitární krize a (porušování) lidských práv se bude jen zhoršovat," řekl ve svém vystoupení Blinken. Ruské útoky podle něj míří na nemocnice, školy a obytné domy.

"Musíme vyslat rozhodnou a jednotnou zprávu, že Putin musí s tímto bezpodmínečně přestat," dodal šéf americké diplomacie.

"Můžeme se oprávněně ptát, zda členský stát OSN, který se snaží dobýt další členský stát OSN, přičemž se dopouští hrozivého porušování lidských práv a způsobuje obrovské humanitární utrpění, by měl mít možnost zůstat členem této rady," pokračoval s odkazem na členství Ruska v UNHCR Blinken.

Británie a USA jsou podobně jako Rusko hlasujícím členem 47členné Rady OSN pro lidská práva. Rozhodnutí tohoto orgánu sice nejsou závazná, ale mohou vysílat vzkazy s politickou váhou a opravňovat k zahájení vyšetřování případů porušování lidských práv. Podle některých členů Rady by se měly prošetřit možné válečné zločiny na Ukrajině. Blinken dnes tento návrh podpořil a řekl, že by se jednalo o "důležitý krok k zaručení dokumentace a zodpovědnosti".

"Společně máme morální povinnost postavit se agresi - zvláště, když přichází přímo od členů této rady," řekla britská ministryně a obrátila se na ruského delegáta.

Formou videokonference předtím na Radě pro lidská práva vystoupil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle agentury DPA přečetl dlouhé prohlášení, v němž útok na Ukrajinu ospravedlňoval údajným porušováním lidských práv; Ukrajinu obvinil z mnohaletého terorizování příslušníků ruské menšiny, čemuž prý Západ nejen přihlížel, ale to i podporoval. Vláda v Kyjevě chce podle Lavrova svou zemi proměnit v "Antirusko", aby se "zalíbila Západu".

Západní země jsou podle Lavrova posedlé sankcemi, které jsou ilegální a jsou namířeny na obyčejné lidi. "Západ jednoznačně ztratil kontrolu sám nad sebou, protože si chce vylít vztek na Rusku," cituje DPA šéfa ruské diplomacie.

Před Lavrovovým projevem desítky diplomatů na protest proti ruské agresi opustily sál. "Rada pro lidská práva nesmí být zneužívána jako platforma pro dezinformace," řekla podle DPA německá delegátka Katharina Staschová.

USA se podle agentury Reuters dnešním Blinkenovým projevem oficiálně vrátily do UNHCR, odkud je vyvedl v roce 2018 jejich tehdejší prezident Donald Trump. Ten kritizoval údajně nepoměrně velkou kritiku Izraele v tomto fóru. Vůči té se vymezila i současná americká administrativa, uvedla nicméně, že je podle ní lepší orgán reformovat zevnitř.

UNHRC sídlí v Ženevě a pravidelně hodnotí stav lidských práv ve všech členských státech OSN. Založena byla v roce 2006 jako náhrada za komisi, která byla zdiskreditována kvůli špatné pověsti některých jejích členů. Krátce po svém ustavení však UNHRC začala čelit obdobné kritice, například kvůli členství Venezuely či Saúdské Arábie.

Témata:  Rusko válka na Ukrajině Antony Blinken Liz Trussová

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.