reklama

Çavuşoglu nicméně zopakoval, že Ankara je nepovažuje za dostatečné, uvedla agentura Reuters.

"Spojené státy silně podporují co nejrychlejší rozšíření NATO o severské země," řekl dnes Blinken na tiskové konferenci v Ankaře. Jeho turecký protějšek v této souvislosti uvedl, že spojenci v Severoatlantické alianci by měli více naléhat zejména na Švédsko, aby udělalo více k získání souhlasu Ankary s jeho vstupem do NATO.

Podle deníku Daily Sabah Çavuşoglu také kritizoval Spojené státy za podporu kurdských milic v Sýrii, které Ankara považuje za teroristy a které ale mezinárodní alianci v čele s USA za občanské války v Sýrii výrazně pomohly v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Právě kurdská otázka je jedním z témat, kvůli nimž Ankara blokuje vstup Švédska do aliance. Požaduje totiž od Stockholmu vydání i řady Kurdů, které viní ze spolupráce s teroristickými organizacemi, což ale oni odmítají.

Blinken zahájil v neděli podle deníku Daily Sabah svou první cestu do Turecka v úřadu amerického ministra zahraničí. V neděli spolu s Çavuşogluem navštívil oblasti postižené zemětřesením ze 6. února a slíbil Turecku další pomoc. Už krátce po zemětřesení oznámily USA pomoc 85 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč), v neděli Blinken uvedl, že Washington přispěje dalšími 50 miliony dolarů na nouzovou podporu uprchlíkům a 50 miliony dolarů na další humanitární pomoc. Spojené státy poslaly po zemětřesení také záchranáře, zdravotní materiál či techniku na odstraňování sutin.

Ještě dnes má Blinken v Ankaře jednat i s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a poté odletí do Řecka, kde se má setkat mimo jiné s předsedou řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem.