reklama

Blinken na tiskové konferenci nechtěl podrobněji mluvit o oficiální americké odpovědi, kterou se Američané nechystali zveřejnit. Uvedl. nicméně, že daný dokument opakuje dřívější postoje formulované veřejně. "Předestírá seriózní diplomatickou cestu kupředu, pokud by si ji Rusko vybralo," řekl šéf americké diplomacie.

Také uvedl, že v následujících dnech očekává další jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, až se Rusové seznámí s obsahem předaného dokumentu. Vláda v Kyjevě už předtím dala najevo, že nemá vůči americkému vzkazu Moskvě námitky. USA jsou podle šéfa americké diplomacie připraveny na dialog a je na Rusku, jakou zvolí cestu.

Ruský ministr zahraničí Lavrov dnes při vystoupení v ruském parlamentu prohlásil, že Rusko přijme odvetná opatření, pokud nedostane na své požadavky předložené na konci loňského roku "konstruktivní odpověď". Moskva mimo jiné žádá záruky, že nedojde k dalšímu rozšiřování NATO a že členem aliance se nikdy nestane Ukrajina. Západ takový postup od počátku odmítá.

"Nic se nemění, nic se nezmění... dveře NATO zůstávají otevřené," řekl dnes v této souvislosti Blinken. Agentura Reuters podotýká, že Washington už předtím dal jasně najevo, že ruské požadavky týkající se konce rozšiřování NATO nebo stažení vojáků a zbraní z východu Evropy nepovažuje za východisko pro jakákoli jednání. Místo toho navrhuje diskusi o jiných bodech včetně kontroly zbrojení nebo opatření určených k posílení vzájemné důvěry.

Blinken uvedl, že dokument doručený ruské vládě obsahuje "pragmatické zhodnocení" ruských obav a také řadu amerických návrhů. Odpověď na ruské požadavky prý byla sestavována ve spolupráci s americkými spojenci, kteří podle Blinkena vidí dané otázky stejně jako Washington. USA jsou připraveny "posunout se dál", Rusko ale musí "deeskalovat" a upustit od agresivní rétoriky, dodal americký ministr zahraničí.

Ruská armáda v posledních týdnech přemístila do blízkosti hranic s Ukrajinou asi 100.000 jednotek a pořádá v těchto regionech vojenská cvičení. Zatímco Moskva popírá, že by připravovala útok, západní činitelé označují manévry za podezřelé a varují Rusko před tvrdými sankcemi. USA a evropské země včetně Česka zároveň posílají na Ukrajinu zbraně a další vybavení.

USA navíc na rozdíl od řady evropských vlád nařídily rodinám svých diplomatů působících na Ukrajině, aby zemi opustily, a povolily odjezd postradatelných diplomatických pracovníků. Šéf diplomacie Blinken dnes ujišťoval, že i přes tato opatření velvyslanectví USA v Kyjevě zůstane otevřené.