"Máme vážné obavy z nezvyklých vojenských aktivit Ruska na hranici s Ukrajinou. Opravdu nás znepokojují některé výroky, které jsme viděli a slyšeli jak z Ruska, tak ze sociálních sítí," řekl Blinken.

Přesuny a seskupování ruských sil poblíž ukrajinských hranic už pozorovala Severoatlantická aliance (NATO), která je označila za neobvyklé. Požádala proto Moskvu, aby poskytla o vojenských aktivitách přesnější informace.

Americké bezpečnostní úřady podle zpráv médií z minulého týdne varovaly evropské spojence před údajnými ruskými plány vojensky proniknout na ukrajinské území. Moskva takové teorie odmítla jako umělé vyvolávání napětí. Podporu Kyjevu a varování Moskvě před případným narušením ukrajinských hranic vyjádřily v pondělí Francie a Německo.

Rusko naopak varuje Západ před jeho postupem v Černém moři. "Pokud jde o Černé moře, nejnovější vývoj už překračuje určité meze: strategické bombardéry létají ve vzdálenosti 20 kilometrů od naší státní hranice a na palubě nesou, jak známo, docela nebezpečné zbraně," řekl ve čtvrtek podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin.

Ruské ministerstvo obrany 10. listopadu zaznamenalo, že do Černého moře dorazily lodě amerického námořnictva. Podle ministerstva tam kvůli mezinárodnímu cvičení vplul americký torpédoborec Porter, ropný tanker John Lenthall pro doplňování flotily a velitelská a štábní loď Mount Whitney. Ta 15. listopadu po dokončení cvičení z místa odplula. Ruské ministerstvo obrany označilo tyto manévry za destabilizující faktor v regionu, jehož cílem je využít ukrajinské území pro vojenské cíle, napsal TASS.