Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blíží se konec války na Ukrajině? Nastal velký pokrok, tvrdí Trump

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).
Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).
Foto: president.gov.ua

Velký pokrok nastal podle Donalda Trumpa v jednáních mezi americkou a ruskou stranou ohledně ukončení války na Ukrajině. Trump o posledním vývoji informoval spojence v čele s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten zmínil, že Kyjev stojí o trvalý mír. 

Trump na síti Truth Social uvedl, že dnešní jednání mezi americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem bylo velice produktivní.

"Učinili velký pokrok. Poté jsem informoval některé evropské spojence," napsal šéf Bílého domu. "Všichni souhlasí, že tato válka musí skončit. Budeme na tom pracovat ve dnech a týdnech, které přijdou," dodal americký prezident. 

Mezi politiky, se kterými se Trump spojil, byl jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj. Ten informoval o telefonátu s americkým prezidentem na sociální síti X. 

"Naše společná pozice se spojenci je zcela jasná - tato válka musí skončit. A musí to být uděláno upřímně. Evropští lídři se zúčastnili telefonátu a já jsem vděčný každému z nich za podporu. Diskutovali jsme o tom, co se řešilo v Moskvě," sdělil Zelenskyj. 

Ukrajinský prezident zdůraznil, že jeho země bude nadále bránit svou nezávislosti. "Potřebujeme trvalý a spolehlivý mír. Rusko musí ukončit tuto válku, kterou samo začalo," vzkázal na závěr. 

Témata:  Donald Trump Volodymyr Zelenskyj Vladimír Putin válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2025 17:59

Otřes v ODS: Kuba na předsedu kandidovat nebude, ze strany odchází

Výrazná postava Občanské demokratické strany a jihočeský hejtman Martin Kuba se po dvaadvaceti letech rozhodl ukončit své členství ve straně a oznámil záměr založit nový politický subjekt. O svém překvapivém kroku informoval veřejnost prostřednictvím svého facebookového účtu. Toto oznámení přichází v době spekulací o jeho možné kandidatuře na předsedu ODS.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Požár v Hongkongu

Tragédie v Hongkongu: Po požáru je 80 mrtvých a počet dál roste, policie začala zatýkat

Hongkongská policie naznačila, že nebezpečné lešení a pěnové izolační materiály použité během údržby mohly být příčinou rychlého šíření ničivého požáru v komplexu obytných věžových domů. Při požáru dosud zahynulo nejméně 83 lidí a přes 250 osob je stále pohřešováno. Hasiči i ve čtvrtek bojovali s intenzivním žárem a hustým kouřem, aby se dostali k lidem, kteří mohli být uvězněni ve vyšších patrech komplexu Wang Fuk Court. V pozdních hodinách dne byl z jednoho schodiště v šestnáctém patře jedné z věží zachráněn jeden přeživší.