reklama

Trump jich má zatím 214, ale ještě stále nejsou konečné výsledky z dalších klíčových států jako Michigan a Pensylvánie, které dohromady mají 36 volitelů.

Trumpova kampaň už oznámila, že nechá výsledky ve Wisconsinu přepočítat. Ve volbách v roce 2016, v nichž proti Trumpovi kandidovala Hillary Clintonová, Trump ve Wisconsinu zvítězil.

Bidenovo vítězství je ale velmi těsné a pokud je rozdíl menší než jeden procentní bod, může kandidát požádat o přepočtení.

Šéf Trumpovy kampaně Bill Stepien už oznámil, že o to kampaň ve Wisconsinu požádá. "Jsou zprávy o nepoctivých případech v několika wisconsinských okresech, což vyvolává vážné pochybnosti o platnosti výsledku. Čísla dávají prezidentovi právo na přepočítání a my o to okamžitě požádáme," řekl Stepien.

Jak napsala agentura Reuters, podle odborníků jsou podvody v amerických volbách velmi vzácné.

Trump se už brzo ráno prohlásil za vítěze amerických voleb, zatímco Biden řekl, že on k vítězství míří. Vůdce senátní většiny a Trumpův spojenec Mitch McConnell prezidentova slova o vítězství zmírnil, když později prohlásil, že to ještě chvíli potrvá, než sčítání hlasů skončí. "To, že řeknete, že jste vyhrál, je něco jiného než dokončit sčítání," řekl.

McConnellovi ale naopak nevadí Trumpův výrok, že napadne výsledek v klíčových státech. "To by vás nemělo šokovat, že tam budou mít obě strany právníky. Spory rozhodnou soudy. Tak to v této zemi děláme," řekl McConnell novinářům.