Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boj o život. Australan tři týdny bloudil v pralese plném krokodýlů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Australan, který tři týdny bloudil ztracený v tropickém pralese plném krokodýlů, se našel živý a zdravý. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na místní policii.

Milan Lemic byl nezvěstný od 22. prosince, kdy jeho auto uvízlo v deštném pralese Daintree ve státu Queensland na severovýchodě Austrálie.

Policie se zprvu obávala, že by se devětadvacetiletý Lemic mohl stát potravou některého z mnoha krokodýlů v oblasti. Ale ani po několika dnech pátrání se policistům a dobrovolníkům nepodařilo nalézt plaza dost velkého, aby se stal podezřelým z pozření pohřešovaného. A toho nakonec policie našla několik kilometrů od opuštěného auta.

"S přihlédnutím k tomu, že strávil tři týdny v tropickém pralese, byl v docela dobrém fyzickém stavu," uvedla policie v komuniké. Lemic se v divočině živil ovocem a bobulemi.

V národním parku Daintree se v květnu 2016 sedmačtyřicetiletá Australanka marně snažila zachránit svou o rok mladší kamarádku z tlamy krokodýla, který je napadl, když si šly pozdě večer zaplavat. Ženy nebyly místní a podle policie možná ani nevěděly, že oblast obývají krokodýli. Útok se stal nedaleko místa, kde v roce 2009 více než čtyřmetrový krokodýl zabil pětiletého chlapce. V roce 1985 tam pětimetrový krokodýl zabil třiačtyřicetiletou plavkyni.

Témata:  Austrálie krokodýli

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?