Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boj proti svobodě slova. Běloruský soud zakázal tamní asociaci novinářů

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Běloruský nejvyšší soud vyhověl požadavku ministerstva spravedlnosti a potvrdil zrušení Běloruské asociace novinářů (BAJ). Asociace, která se zabývá například monitoringem svobody projevu, o tom informovala na sociální síti Telegram.

Běloruské úřady vedou tažení proti nezávislým médiím a nevládním organizacím již řadu měsíců. Nejvyšší soud tento měsíc například zakázal činnost běloruského PEN klubu.

Běloruské ministerstvo spravedlnosti ve své žalobě podle serveru Rádia svobodná Evropa/Rádia Svoboda tvrdilo, že BAJ "opakovaně porušovala zákony o veřejných organizacích". Ministerstvo asociaci žurnalistů adresovalo upozornění, organizace však podle úřadů nepodnikla kroky k nápravě. Zástupce předsedy asociace Barys Harecki se ale na facebooku ohradil, že v silách organizace nebylo žádné kroky podniknout, protože den před doručením upozornění úřady podnikly v její kanceláři razii poté, co vyrazily vchodové dveře, a vstup pak zapečetily.

"Vedení země chce brutálně skoncovat s nejaktivnější novinářskou organizací v zemi," napsal Harecki. "Můžou nám vzít registrace. Ale lidi a naše hrdé jméno se jim zničit nepodaří. Doufám, že ani naši práci," uvedl.

BAJ funguje od roku 1995 a má přes 1200 členů. Sleduje například porušování svobody projevu a zákonů týkajících se médií, a to i během loňských prezidentských voleb. V nich podle běloruských úřadů zvítězil dlouholetý lídr Alexandr Lukašenko. Podle opozice hlasování provázely podvody, oficiální výsledek neuznala Evropská unie ani Spojené státy. Volby vyvolaly rozsáhlou vlnu protestů, které byly tvrdě potlačeny.

Předminulý týden Běloruský nejvyšší soud zakázal činnost běloruského PEN klubu, nezávislé organizace spisovatelů, vedené nositelkou Nobelovy ceny za literaturu Světlanou Alexijevičovou. Ta se angažuje ve vedení takzvané koordinační rady běloruské opozice, jejímž cílem je překonání politické krize po loňských prezidentských volbách. Koncem července běloruské úřady nařídily ukončení činnosti 15 nevládních organizací včetně lidskoprávního centra Human Constanta, organizace BelSetka Anti-AIDS nebo sdružení, které pomáhá lidem s postižením. Předtím se Lukašenko nechal slyšet, že bude pokračovat v takzvané čistce v řadách pracovníků neziskových organizací, které označil za bandity a zahraniční agenty.

Témata:  Bělorusko novináři soudy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.