Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bojová loď USA nesmí vplout do čínského přístavu, Peking nedal svolení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: U.S. NAVY

Čína v minulých dnech odmítla žádost amerického námořnictva, aby umožnila americké vojenské lodi navštívit přístav Čching-tao. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zástupce Pentagonu. Odmítnutí přichází v době, kdy jsou vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa napjaté.

Tento měsíc je to již nejméně podruhé, co Peking nevyhověl žádosti Američanů o vplutí do čínského přístavu. Poprvé chtělo plavidlo amerického námořnictva navštívit Hongkong, kde se prohloubila politická krize.

Nyní měl podle představitele Pentagonu torpédoborec připlout v neděli. Čínské stanovisko však bylo opět odmítavé. Čínské ministerstvo obrany na žádost o komentář neodpovědělo.

Americké vojenské lodě v minulosti Čínu občas navštěvovaly. Naposledy to bylo v roce 2017, citoval Reuters svůj zdroj. Do přístavu Čching-tao naposledy připlul v roce 2016 torpédoborec Benfold.

USA a Čína spolu nyní vedou obchodní válku, která ohrožuje globální růst a zvyšuje obavy, že světová ekonomika se může propadnout do recese. Prezident USA Donald Trump nicméně v pondělí posílil naději na změnu k lepšímu, když označil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za velkého vůdce a uvítal jeho přání dosáhnout obchodní dohody.

Témata:  Čína U.S. Navy USA

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.